Zíka končí ve funkci ředitele Cermatu. Plaga: Státní maturity jsou jeho „dítě“, omlouvá u nich věci, které vyžadují zásah

Ministr Školství v demisi Robert Plaga na tiskovém brífinku oznámil, že ředitel Cermatu Jiří Zíka ke konci května na své pozici končí. I když dle jeho slov Zíka na státních maturitách, které označuje za své dítě, odvedl dobrou práci, momentálně u nich omlouvá věci, které vyžadují zásah.
Ministr školství v demisi Robert Plaga (uprotřed) při tiskové brífinku
Ministr školství v demisi Robert Plaga (uprotřed) při tiskové brífinku
facebook.com/ MŠMT ČR

reklama

Ministr školství v demisi Robert Plaga (Hnutí ANO) měl dnes schůzku s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou kvůli chybám, které našli studenti v zadání letošním maturitním testu z češtiny a v přijímacích zkouškách na střední školy. „Já jsem dnes na tuto situaci reagoval tak, že jsem dnes panu řediteli sdělil, že ho k 31. Května tohoto roku, ho odvolám z funkce ředitele Cermatu,“ uvedl Plaga na tiskovém brífinku, který se konal přímo po skončení schůzky.

Podle něj je ale potřeba Zíkovi poděkovat za práci, kterou odvedl za posledních několik let. Jako příklad uvedl například fakt, že celých osm let ani jednou nedošlo k úniku maturitního zadání. „Každopádně poslední situace a ty dvě kauzy, které jsme řešili, mě vedou k tomu, jak sám pan ředitel řekl, že maturita je jeho dítě, tak já mám za to, že asi jako správný rodič, omlouvá u maturity i věci a prohřešky svého dítěte, které si už vyžadují nějaký zásah,“ upřesnil Plaga.

Ve funkci ho vystřídá od 1. června Michaelu Kleňhovou, která do této chvíle působila na Cermatu jako zástupkyně. Jejím prvním úkolem bude návrh systémových změn, které v budoucnu zabrání opakování stejných chyb. Zároveň se podle něj musí na politické úrovni začít debata nejen o systémovém nastavení maturit, ale i o správném nastavení otázek a odpovědí.

Hodnocení jednotných přijímacích zkoušek provázely problémy

Výpadek Cermatu opět pozdržel hodnocení jednotných přijímacích zkoušek

Chyba v maturitním testu z češtiny i v jednotných přijímacích zkouškách

Už v pondělí ministr školství v demisi rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity z češtiny, jelikož se v didaktickém testu objevila chyba. U jedné z otevřených otázek byla místo jedné správné odpovědi dvě správné možnosti.

„Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na „uspěl“. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň. Uvedená chyba nás velmi mrzí a omlouváme se za ni žákům a školám,“ upřesnil v tiskové zprávě. Podle náměstka Václava Pícla Cermat v pondělí zaslal nová vysvědčení ředitelům dotčených škol a žáci si je dnes mohli vyzvednout. Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků.

K podobné chybě, tedy že u jedné z úloh byla dvě správná řešení namísto jednoho, došlo i na jaře v testu z češtiny u jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Analýza zjistila, že původně chybnou odpověď volilo 1146 žáků. Chyba teoreticky mohla pomoci 721 žákům ve 234 školách, kteří odpověď zvolili. Nicméně po opravě hodnocení dostali na gymnázia celkem dva žáci.

reklama

reklama