Zimní dovolená: Čechy lákají nejen hory, ale i exotika u moře nebo wellness

Kam v zimě na dovolenou, hory, nebo moře?
Kam v zimě na dovolenou, hory, nebo moře?
pixabay.com/rawpixel

reklama

Lyžování na horách i exotické destinace- tak to vše láká Čechy při výběru zimní dovolené. Rok od roku jsou větším lákadlem jak lyžařské zájezdy v Alpách, tak i dovolené v období vánočních svátků a Silvestra například ve Spojených arabských emirátech, Egyptě či na Kanárských ostrovech. Navíc stoupá i poptávka po luxusních wellness pobytech.

„Poměr prodejů do ‚teplých‘ destinací a do klasických lyžařských destinací je aktuálně poměrně vyrovnaný s mírnou stagnací lyžařských zájezdů. Výraznější nárůsty nyní vykazují Spojené arabské emiráty, Egypt a Kanárské ostrovy,“ uvedla pro Primazprávy.cz výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková.

Lidé, kteří jsou zvyklí jezdit každý rok na hory, si lyžování rozhodně neodepírají. Například zájem o lyžování v Alpách je rok od roku větší a platí to i pro letošní rok. „Je to dané hlavně tím, že v poměru cena/výkon nemají Alpy v českých střediscích konkurenci. Cena se mnohdy od českých hor téměř neliší a kvalita sjezdovek a zázemí je nesrovnatelná,“ upřesnil mluvčí cestovní kanceláře Fisher Jan Bezděk.

V rámci lyžařských zájezdů roste zájem o Rakousko, Itálie se v prodejích zatím drží na obdobné úrovni jako v loňském roce. „Obdobně jako u nákupu letních dovolených se i v případě lyžařských zájezdů prodejci letos setkávají se silnější poptávku o nákup dovolené v režimu First Minute,“ vysvětluje Picková. Další zájem cestovní kanceláře očekávají s příchodem chladnějšího počasí a během listopadu a začátku prosince.

Lákavé jsou i předvánoční zkrácené termíny, protože na sjezdovkách je přeci jen méně lidí a i ceny jsou velmi příznivé. Oblibě předvánočních termínů pomáhá i to, že se na ně vztahuje takzvaná garance sněhu. „To znamená, že pokud je před odjezdem klienta jasné, že nebude v provozu alespoň polovina délky sjezdových tratí, klient o své peníze nepřijde,“ upřesnil Bezděk.

Lyžařské areály se připravují na novou lyžařskou sezónu

Lyžařské areály se připravují na zimní sezonu. Jaké chystají novinky?

U exotických destinací vede Egypt, Češi objevují i vzdálenější exotické destinace

V posledních letech ale cestovní kanceláře i agentury zaznamenávají stále větší zájem turistů o exotické dovolené u moře. Nejžádanější jsou přitom termíny přes vánoční svátky a Silvestra. I přes to, že prodejci navyšují nabídky těchto zájezdů, poptávka po nich stále výrazně převažuje. Již nyní je tak většina exotických zájezdů přes sváteční období vyprodána.

„Turisté, kteří o možnosti strávit svátky na pláži uvažují, by tak neměli otálet, později totiž musí počítat s výrazným omezením nabídky, a především se zdražením dovolených,“ vysvětlil Michal Tůma z cestovní agentury Invia. V zimě, stejně jako na podzim je u českých turistů populární Egypt. Nezdráhají se ale cestovat ani do vzdálenějších destinací.

„V letošním roce pokračuje boom Spojených arabských emirátů, ale Češi také ve stále větším počtu objevují sousední Omán, který láká především na orientální atmosféru a krásné pláže na březích Indického oceánu,“ informoval Bezděk s tím, že stabilně vysoká poptávka je i po karibských destinacích, kde se po letošní hurikánové sezóně podařilo dát resorty do pořádku.

Jak přežít dlouhý let?

16 praktických tipů, jak přežít dlouhý let

Roste zájem i o wellness pobyty

Prodeje ukazují, že Češi mají letos i mnohem větší zájem o wellness pobyty. „Začíná opadat zájem o penziony se snídaní a vstupem do sauny a vířivky. Takové ty malé relaxační pobyty. Naopak největší zájem je o velké hotely - nejlépe čtyřhvězdičkové s polopenzí a krásným wellness. A to jak v Česku, tak i na Slovensku,” komentovala ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Češi si podle ní navíc rádi připlatí za lepší služby. Nejžádanější jsou totiž čtyřhvězdičkové hotely s neomezeným wellness, případně přímo privátní služby. Díky velké poptávce jsou novinkou i last minute balíčky jako u klasické dovolené.

reklama

reklama