Zimní olympiáda míří zpět do Evropy! V roce 2026 ji uspořádá Milán a Cortina d’Ampezzo

Hlasování v Lausanne určilo pořadatelství Zimních olympijských her v roce 2026. V hlasování o pořadatelství se střetla Itálie se Švédskem. Úspěšně ze souboje vyšla Itálie, kam se zimní olympijské hry vrátí po dvaceti letech. V roce 2006 se konaly v Turíně. Hry v roce 2022 se uskuteční v Pekingu.
Snowboardista Michela Moioli (vlevo) a lyžařka Sofia Goggia pózují na prezentaci před MOV
Snowboardista Michela Moioli (vlevo) a lyžařka Sofia Goggia pózují na prezentaci před MOV
AP

reklama

Není to poprvé, kdy se olympiáda podívá do Cortiny. Město v severoitalském Benátsku obklopené štíty Dolomit hry hostilo v roce 1956. Ani pro Milán vrcholná sportovní akce nebude první zkušeností. Byť se tu olympijské hry ještě nekonaly, ve druhém největším městě Itálie se konalo mistrovství světa ve fotbale i v hokeji.

Mezinárodní olympijský výbor sídílící v Lausanne rozhodl pro italskou kandidaturu poměrem hlasů 47 pro Itálii ku 34 pro Švédsko. Slavnostní zahájení, hokej a krasobruslení diváci navštíví v Miláně. Biatlonisté budou soutěžit v Anterselvě, klasičtí lyžaři ve Val di Fiemme, snowboardisté v Livignu a rychlobruslaři v Baselze. Sjezdařské centrum v Cortině je od Milána vzdáleno 400 kilometrů. Závěrečný ceremoniál čeká Veronu.

 

 

Giuseppe Conte, italský předseda vlády, připomněl, že podpora pro olympijské hry je v Itálii velmi silná a byla ústředním bodem jejich nabídky. I samotná prezentace zdůraznila, že 83 procent italské veřejnosti hlasovalo pro uspořádání her, v Miláně to bylo dokonce 87 procent. "Jestliže jsem tady dnes před vámi, je to díky nadšení celé Itálie. Je to sen celé země, a to nejen vlády, ale i regionů," řekl k vítězství v hlasování.

Švédové zůstávají naopak zklamáni. Švédská veřejnost byla také nakloněna pořádání olympijských her, nicméně podpora dosáhla „jen“ zhruba 60 procent. I to pravděpodobně v hlasování misku vah zvrátilo ve prospěch Milána a Cortiny.

Přehled pořadatelských měst od vzniku samostatné České republiky

Přehled pořadatelských měst ZOH od vzniku samostatné ČR
Autor: prima Přehled pořadatelských měst ZOH od vzniku samostatné ČR

reklama

reklama