ŽIVĚ: Českem se žene silný vítr. Na svědomí má lidské životy, komplikace v dopravě i výpadky elektřiny

Po celém území České republiky řádí od rána silný vítr. Během dopoledne si vyžádal už dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom muže. Od časného rána jsou komplikace na silnicích i železnici. Bez proudu zůstaly statisíce domácností, ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali stovky výjezdů k popadaným stromům a strženým střechám. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platí v celé zemi do 19:00.
Vichr v Sušicích 3
Vichr v Sušicích 3

reklama

18:30 KOMPLIKACE NA ŽELEZNICI

Vichřice a popadané stromy zastavily vlaky na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Omezení potrvá zřejmě až dlouho do noci.

České dráhy doporučují lidem, kteří chtěli cestovat z Prahy do Ostravy a opačným směrem, aby cestu odložili. „Nejrozumnější by to bylo až na ráno, kdy by už problémy měly být odstraněny,“ uvedl mluvčí ČD. Pokud už jsou lidé na cestě, musejí počítat s velkým zdržením. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty překážky z tratí průběžně odstraňují a obnovují provoz.

S přerušením dopravy a komplikacemi musejí lidé počítat na tratích v celé zemi. Na některých z nich bude podle Šťáhlavského přerušen provoz až do nočních hodin a komplikace na některých linkách nelze vyloučit ani v pondělí. Kvůli problémům na silnicích i nedostatku autobusů nemohou ČD často zavést náhradní dopravu. Platí to i pro spojení Prahy s Českými Budějovicemi a Prahou a severním Německem.

18:00 PARDUBICKÝ KRAJ

Počtem zásahů v kraji dnešní vichřice překonala orkán Kyrill před deseti lety. Hasiči vyjížděli do odpoledne ke 450 událostem. Před deseti lety jich bylo o stovku méně. Kvůli popadaným stromům na kolejích jezdila až do večera náhradní autobusová doprava mezi Svitavami a Pustou Kamenicí. Asi hodinové zpoždění nabíraly kvůli větrné smršti vlaky na trati Pardubice - Havlíčkův Brod. Koleje zatarasily stromy v úseku Hlinsko v Čechách až Ždírec nad Doubravou.

Energetici evidovali na vysokém napětí více než 60 poruch. Stovky domácnosti byly bez proudu. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Beránkové technici jsou v terénu a snaží se poruchy odstranit. Zda se jim to podaří ještě dnes, není jisté.

Jednou ze závažnějších událostí byl pád střechy u trafostanice v Brozanech u Pardubic, což způsobilo, že třetina krajského města byla dočasně bez elektrické energie, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Kvůli výpadku proudu zavíraly v krajském městě supermarkety i obchodní dům AFI, dopravní podnik nasadil na trolejbusové linky autobusy.

17:30 STŘEDOČESKÝ KRAJ

Středočeští hasiči dnes evidovali kvůli silnému větru 900 událostí. Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům na cesty i rodinné domy a uvolněným předmětům a konstrukcím. Kvůli velkému množství poruch na vysokém a nízkém napětí byly v kraji bez elektřiny tisíce domácností, energetici vyhlásili kalamitní stav. Vpodvečer začal vítr v kraji mírně slábnout.

17:05 PLZEŇSKÝ KRAJ

Spadlé stromy ješě v podvečer komplikovaly dopravu především na regionálních silnicích, ale i na hlavních tazích. Uzavřena byla například silnice I/20 z Plzně na Karlovy Vary, dále silnice v Dobřanech nebo u Boru na Tachovsku.

Navzdory vydatnému dešti byly stavy řek v Plzeňském kraji dosud v normálu. Kraj ale trápí výpadky elektrického proudu, bez elektřiny jsou nejméně stovky domácností. Kalamitní stav trvá od 8:30.

17:00 LIBERECKÝ KRAJ

Větrná smršť dnes zastavila provoz na většině železničních tratí v kraji. Podle webu Českých drah se dnes zřejmě nepodaří obnovit provoz na tratích z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, a to do Jaroměře a České Lípy. Náhradní autobusová doprava jezdila jen omezeně. 

Komplikace byly i na silnicích, na některé popadaly i desítky stromů. Podle dopravního webu policie je zřejmě nejhorší situace v Holanech na Českolipsku, kde minimálně tři dny potrvá, než se podaří zprůjezdnit cestu z chatové osady na Hostíkovice. Je tam 30 padlých stromů.

16:45 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Kvůli dnešní vichřici bylo dnes odpoledne na jižní Moravě bez elektřiny kolem 31 tisíc odběrných míst. Nejhorší situace byla na Blanensku a Brněnsku. Některé poruchy vedení se dařilo opravit, na mnoha místech však přijedou technici společnosti E.ON, až se vítr uklidní a nebude hrozit, že na ně spadne strom. Hasiči měli dnes téměř 600 výjezdů a odpoledne stále přibývaly. Sanitka podle policie odvezla 74letého muže, který se snažil zabezpečit plechy na střeše.

16:30 VICHŘICE PONIČILA MNOHO AUT

Během dněšního řádění vichřice bylo poničeno také mnoho aut. Na některé spadl strom, jiné poničily předměty, které silný vítr uvedl do pohybu.

Poničená auta 1
Poničená auta 1

 

Poničená auta 2
Poničená auta 2

 

Poničená auta 3
Poničená auta 3

 

Poničená auta 4
Poničená auta 4
Poničená auta 5
Poničená auta 5

 

Poničená auta 6
Poničená auta 6

16:00 KARLOVARSKÝ KRAJ

V Karlovarském kraji zasedá kvůli vichřici krizový štáb. Musí rozhodnout o opatřeních v desítkách obcí, kde se dosud nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie. Záchranné složky nemají podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) o opravě poruch na elektrických vedeních dostatek informací od ČEZu.

Kromě rozsáhlých výpadků energie je nyní v kraji problémem také nesjízdnost některých silnic, především v horských oblastech.

15:25 Bez proudu je momentálně více než půl milionu odběratelů, kalamitní stav stále platí v osmi krajích. Hasiči kvůli větru evidují více než 4500 zásahů.

15:05 PARDUBICE

Vítr poničil i pardubickou dominantu- Zelenou bránu

15:00 VYSOČINA

Následky silného větru, který se přehnal Vysočinou:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vichr na Vysočině

14:50 KUNOVICE - ZLÍNSKÝ KRAJ

Vichr poněkud změnil zaměření místního radaru. Je otázkou, co nyní měří.

Kunovice, radar
Kunovice, radar
Kunovice, radar
Kunovice, radar

14:45 SNĚŽKA

Nejsilnější náraz větru zaznamenaly přístroje na Sněžce, měl rychlost 180 km/h. V pozdějších odpoledních a podvečerních hodinách vítr zeslábne.

14:30 SUŠICE - PLZEŇSKÝ KRAJ

Město Sušice se připravuje na možné záplavy. Hladina řeky Otavy stoupá.

Stavba provizorní protipovodňové hráze v Sušici
Stavba provizorní protipovodňové hráze v Sušici

14:25 ZLÍNSKÝ KRAJ

Hasiči ve Zlínském kraji dnes kvůli silnému větru vyjeli již v více než 120 událostem. Řeší zejména popadané stromy. V posledních hodinách jde také o poškozené a utržené střechy. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

V Břestu například část garáže odletěla na střechu sousedního rodinného domu. Ve Zlíně na Letné spadl vyvrácený strom na auto. V Mistřicích na Uherskohradišťsku se utrhla stavební buňka a kutálela se po cestě. V Uherském Hradišti-Mařaticích spadl na hřbitově strom.

Zlínský Lesní hřbitov zůstal dnes kvůli větru zavřený. Kvůli výpadkům elektřiny jsou v krajském městě mimo provoz mnohé semafory. Ve Zlíně-Malenovicích vítr utrhl semafor ze sloupu. Spadlý strom poškodil oplocení zlínské zoologické zahrady, oplocení poté přeskočila antilopa kudu. Později se ale sama vrátila.

14:15 MOSTECKO

Vichr způsobil velké materiální škody na Mostecku. Ráno se přímo v mostě zřítil dřevěný pravoslavný kostel.

Zřícený kostel v Mostě
Zřícený kostel v Mostě

14:00 Vichřice a spadané stromy zastavily vlaky na hlavním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy a na Slovácko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem.

13:45 PRAHA

13:15 BRNO

Vítr napáchal škody také v brněnské čtvrti Líšeň, kde například poničil střechu základní školy a strhl fasádu panelového domu.

 

 

13:10 PRAHA

Kvůli silnému větru a pádům předmětů ze střech bude celý den uzavřen Pražský hrad. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nepřístupné jsou z bezpečnostních důvodů také Královská zahrada, Jižní zahrada a Jelení příkop.

12:55 VYSOČINA

Vyvrácené stromy blokují provoz na více vlakových tratích v kraji. Podle údajů na webu Českých drah jsou problémy například mezi Pacovem a Horní Cerekví, v úseku Počátky - Jihlava - Havlíčkův Brod, mezi Třeští a Telčí a mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovým Brodem.

Jihlavská radnice nechala kvůli větru zavřít ústřední hřbitov, protože tam vítr vyvrátil nebo zlomil nejméně dva stromy. 

12:40 ZÁPADNÍ ČECHY

Spadlý strom uzavřel silnici I/20 z Karlových Varů na Plzeň, spadlé větve místy zůstávají například na silnici I/13 z Karlových Varů na Ostrov a Chomutov. Regionální silnice uzavřely spadlé stromy na desítkách míst. Zcela uzavřena je silnice mezi Novými Hamry a Horní Blatnou a také silnice z Božího Daru na Horní Blatnou a Potůčky.

Bez proudu jsou lidé v části Karlových Varů, Sokolova, Mariánských Lázní nebo Lokte, spadlé stromy, větve nebo vítr ale vedení poškodil i na mnoha místech Plzeňského kraje. Kvůli výpadku proudu jsou uzavřená i některá obchodní centra.

Záchranáři důrazně nedoporučují vstupovat do lesů, například v Sokolově městská policie zakázala vstup i do městského parku a v Chodově na Sokolovsku město vyhlásilo kvůli padajícím větvím zákaz vstupu na hřbitov.

V Drmoulu na Chebsku se kvůli vydatnému dešti rozvodnil potok, v Mnichově pomáhali hasiči s odvodněním zatopeného sklepa.

12:30 TRUTNOVSKO

Řeka Úpa v Suchovršicích na Trutnovsku
Řeka Úpa v Suchovršicích na Trutnovsku

12:25 PRAHA

Pražští hasiči zaznamenali od půlnoci kvůli silnému větru 100 výjezdů, další rychle přibývají. Kvůli uvolněné střeše museli být evakuováni lidé z Průmyslového paláce na Výstavišti, kde se koná Designblok. Jinak hasiči většinou odklízejí popadané stromy, větve nebo uvolněné plechy. Vše se zatím obešlo bez zranění. Zavřená dnes zůstala pražská zoo, kde vítr poškodil seník a vyhlídku. Bez problémů je provoz na pražském letišti, žádná omezení nehlásí ani pražský dopravní podnik.

12:15 PARDUBICE

Kvůli silnému větru, který způsobuje výpadky elektřiny, dnes v Pardubicích nejezdí trolejbusy. Dopravní podnik na trolejbusové linky nasadil autobusy. 

12:10 MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Moravskoslezští hasiči evidovali dnes dopoledne v souvislosti se silným větrem více než 110 výjezdů. Vítr od sobotní půlnoci láme stromy, poškodil několik střech. V jednom případě strom spadl na auto, několikrát i na svodidla či elektrické dráty. Před větrem varují i horští záchranáři v Beskydech: Vítr tam může dosahovat až 160 kilometrů za hodinu. Mohou padat stromy. Pohyb na horách může být nebezpečný.

12:00 VLAKOVÉ SPOJENÍ S NĚMECKEM JE STÁLE MIMO PROVOZ

Kvůli bouři je zastaven provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, a to v úseku Drážďany - Hamburk. Z ČR nejedou vlaky ani z Děčína do Drážďan. 

11:50 JIHOČESKÝ KRAJ

Silný vítr vyvrací na jihu Čech stromy do silnic i na koleje, poškodil řadu střech. Situace se během dopoledních hodin zhoršila. Bez dodávek elektrického proudu byly hodinu před polednem desetitisíce domácností. Hasiči už řešili téměř 300 událostí, nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a zajišťovali uvolněnou krytinu na střechách, mimo jiné také u pavilonu strakonické nemocnice. Nemají informace o zraněných lidech.

11:40 JIŽNÍ MORAVA

Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly kvůli sílícímu větru bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené je Blanensko a Vyškovsko a sever Brněnska. Ve stejných oblastech nejčastěji také vyjíždějí hasiči.

11:30 MNICHOVO HRADIŠTĚ - STŘEDOČESKÝ KRAJ

V Mnichově Hradišti silný vítr sebral střechu místního stadionu
V Mnichově Hradišti silný vítr sebral střechu místního stadionu

11:15 JÍVOVÁ - OLOMOUCKO

Jednu z přístupových cest do obce Jívová zcela zablokovaly popadané stromy. Podle hasičů bude její zpřístupnění trvat minimálně několik hodin.

Jívová
Jívová
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Cestu do Jívové zablokovaly popadané stromy

VICHR OČIMA DIVÁKŮ

Od rána nám posíláte destíky fotografií z rozmarů dnešního počasí. Tady jsou některé z nich.

 

Vichr způsobil značné škody na majetku napříč celou republiou 1
Vichr způsobil značné škody na majetku napříč celou republiou 1
Následky silného větru 1
Následky silného větru 1
Spadlý plot
Spadlý plot
anténa
anténa
Pád stromu ve městě Rejšice
Pád stromu ve městě Rejšice

 

Výlet do lesa - záchranáři prosí všechny obyvatele ČR, aby zbytečně neriskovali své životy
Výlet do lesa - záchranáři prosí všechny obyvatele ČR, aby zbytečně neriskovali své životy
Sušice - popadané stromy podél cest a na el. vedení
Sušice - popadané stromy podél cest a na el. vedení
Bílina - silný vítr odnáší i celé střechy
Bílina - silný vítr odnáší i celé střechy
Klášterec nad Ohří - spadlý strom u gymnázia
Klášterec nad Ohří - spadlý strom u gymnázia

 

Praha - Barrandov
Praha - Barrandov

 

Zablokovaná silnice u Kaplice
Zablokovaná silnice u Kaplice
Praha - Žižkov
Praha - Žižkov

 

vyvrácený strom
vyvrácený strom

10:57 PÁD STROMU NA PSYCHIATRICKOU NEMOCNICI

V Havlíčkově Brodě spadl strom na budovu psychiatrické nemocnice, nikdo nebyl zraněn. V Pardubicích vítr sroloval střechu na potravinářské škole, stromy zatarasily cestu na křižovatce u univerzity nebo na Hlaváčově ulici, která spojuje centrum s Drážkou a Dubinou.

10:55 NEVYJÍŽDĚJTE POKUD OPRAVDU NEMUSÍTE

Problémy jsou také na silnicích. ČHMÚ ve výstraze upozorňoval, že by řidiči neměli vyjíždět, pokud to není bezpodmínečně nutné. Silné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. Například v Aši narazilo auto do spadlého stromu.

10:50 VLAKY NEJEZDÍ NA DESÍTKÁCH TRATÍ

Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo komplikován provoz na desítkách tratí. Cestující musí počítat s dlouhým zpožděním. Například na severu Čech zastavila ráno větrná smršť provoz na devíti tratích, včetně mezinárodní z Děčína do Německa. Zcela přerušen je provoz na koridoru Praha - České Budějovice, vlaky nejezdí ani mezi Benešovem a Táborem.

10:32  STROM SPADL NA VLAK, I PŘES SILNÝ VÍTR MUSEL PŘILETĚT VRTULNÍK 

Na Jičínsku spadl strom na projíždějící vlak. Na místě zasahují dvě posádky hasičů. I přes silný vítr na místo pro zraněné dorazil vrtulník, aby je přepravil do nemocnice. 

Jičínsko - zasahoval vrtulník
Jičínsko - zasahoval vrtulník

10:15 LIBERECKÝ KRAJ - TŘETÍ POVODŇOVÝ STUPEŇ

V Libereckém kraji vystoupala na třetí povodňový stupeň Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. V obcích zatím voda škody nezpůsobila. Třetí povodňový stupeň překročilo také Labe v profilu Vestřev. Srážky ale postupně slábnou a odpoledne by se podle vodohospodářů měla situace stabilizovat.

10:07 VÍTR ZABÍJEL I V JIČÍNĚ

V Jičíně dopoledne usmrtil padající strom staršího muže. Uvedla to tisková mluvčí tamní policie. Šel v ulici U Stadionu po chodníku a nevšiml si, že padá strom. Jde už o druhou oběť dnešního rozmaru počasí.

09:50 PRAŽSKÁ ZOO ZŮSTANE UZAVŘENÁ

Kvůli silnému větru dnes zůstane zavřená Zoo Praha. Její ředitel Miroslav Bobek to zdůvodnil možným ohrožením návštěvníků padajícími větvemi a škodami z vichřice. Až do večera zřejmě nebude jezdit kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

09:40 SILNÝ VICHR MÁ SVÉ PRVNÍ OBĚTI

Vítr v Česku má svou první oběť. U Starce na Třebíčsku zemřela žena, na níž spadl strom. Uvedla to mluvčí hasičů. Neštěstí se stalo kolem 9:30.

09:00 VICHŘICE OCHROMILA I SAMOTNÉ ZÁCHRANÁŘE

V Sušici záchranářům vichr odnesl část střechy z tamní stanice. Ta následně poškodila vedlejší dům. Jsou hlášeny velké škody na majetku, ale žádná zranění.

Vichr v Sušicích
Vichr v Sušicích
Vichr v Sušicích 2
Vichr v Sušicích 2
Vichr v Sušicích 3
Vichr v Sušicích 3

08:15 ČEZ: VYHLÁŠENÍ KALAMITNÍHO STAVU

,,Poruchy evidujeme v 10 krajích, nejhorší situace je v současné době v kraji Královehradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském."

Silný vítr zasáhl ČR
Silný vítr zasáhl ČR

Bez elektřiny jsou v současné době na zásobovacím území ČEZ Distribuce desítky tisíc domácností. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory. Pro hlášení poruch ůžete volat na bezplatnou linku 800 850 860.

 

Zdroj: ČTK, diváčtí reportéři

reklama

reklama