ŽIVĚ: Česko pošle do Číny humanitární pomoc v souvislosti s bojem proti koronaviru

Prezident Miloš Zeman požádá premiéra Andreje Babiše, aby humanitární pomoc do Číny přepravilo armádní letadlo. Uvedl to hradní kancléř Vratislav Mynář. Na palubě by mělo mít materiál, který shromáždí dárci z krajů, od soukromých subjektů i firem. Vlastní sbírku organizuje podle Mynáře i Pražský hrad. Zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky, její spolupracovníci a příspěvkové organizace podle něj nakoupí hygienické prostředky jako dezinfekci a roušky.
Humanitární pomoc Číně
TV Prima

reklama

Mynář předpokládá, že příští týden by mělo být k dispozici asi šest tun materiálu. Armádní stroj by měl pomoc přepravit do míst, kde budou nejvíce potřeba. Lokaci by měl zajistit ve spolupráci s čínskými úřady český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík.

Šíření nového koronaviru

VIDEO: Koronavirus zasáhl i Bali a na lodi Diamond Princess je dalších 44 nakažených

Na palubě by měla být i humanitární pomoc z Třebíče. Do humanitární sbírky na pomoc partnerskému městu I-čchang v boji se zákeřným koronavirem přispěli za pouhý týden kromě samotné Třebíče lidé ze všech koutů republiky. Roušky, pláště, dezinfekce a spoustu dalšího materiálu si ve středu vyzvedla přepravní firma. Balíků bylo tolik, že je pak pomáhaly odnášet do dodávky i úřednice z několika kanceláří. Podle třebíčského starosty Pavla Pacala poslali dárci dohromady takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu. 

„Následně po přebalení a zpevnění všech krabic fólií budou předány na vládní letku, která s tím příští týden v úterý vykročí,“ oznámil dopravce Tomáš Plička.

Připravuje se také oficiální pomoc České republiky. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se za pět milionů korun nakoupí zdravotnický materiál, dalších pět milionů korun Česká republika daruje prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO).

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!