Živě: Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše

Poslanecká sněmovna

Živě z poslanecké sněmovny:

 

19:56 Sněmovna dnes o důvěře vládě Andreje Babiše hlasovat nebude. Jednání odložila do úterý 16. ledna. Rozhodla o tom na návrh ODS, proti byla jen KSČM.

18:46 Poslanecký klub KDU-ČSL si momentálně vzal hodinovou přestávku, aby dal prostor k schůzce mandátového a imunitního výboru.

18:22 Po jednání Sněmovny o důvěře Babišově vládě se sejde imunitní výbor. Má řešit pozvání dalších lidí na schůzi, na níž už pozval Babiše a Faltýnka.

18:00 Pokud vláda důvěru nezíská, podá podle Babiše demisi na svém příštím zasedání 17. ledna. I když mít důvěru nebude, chce Babiš pokračovat v práci, jako by ji kabinet měl. Při dalších jednáních o druhé vládě Babiš nevylučuje možnost vzniku koaliční vlády, i když je mu bližší jednobarevný kabinet. Pro nejbližší dobu počítá s jednáními s ČSSD a hnutím SPD, i když koaliční spolupráci s SPD dál vylučuje.

17:30 Změna postoje prezidenta Miloše Zemana k požadavkům na jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem v případném druhém pokusu má spojitost s víkendovými volbami hlavy státu. Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska jde ze strany Zemana o chytrou mocenskou hru. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. 

16:45 Marián Jurečka (KDU-ČSL) ve svém prohlášení připomněl i výrok Miloše Zemana z dubnu 1998.

16:34 Návrh Maiána Jurečky byl při hlasování poslanci odmítnut.

16:33 Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhl přerušení jednání do doby, než mu bude přítomen nejen premiér Andrej Babiš, ale také nadpoloviční většina členů jeho menšinové vlády. Poslenci o tom nyní budou hlasovat.

16:16 Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) je menšinová vláda Andreje Babiše skutečně vládou odborníků, ale bohužel na PR. „Protože jak vládní prohlášení, tak nedávná vystoupení členů vlády, co udělají a co zařídí, je skvělým marketingovým projektem. Projektem skvělým, ale o to více nebezpečným, protože se za ním skrývá demagogie, jak politické instituce omezují jejich pravomoce a touhu makat,“ myslí si.

16:07 V případě, že vláda dnes ve Sněmovně neuspěje s žádostí o důvěru, podá menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) demisi na příštím zasedání, které bude 17. ledna. Před zahájením odpoledního bloku diskuse Sněmovny to řekl Babiš.

15:48 Do rozpravy k vyslovení důvěry Babišově vládě se hlásí 20 poslanců. Zatím se na žádného z nich nedostalo, dosud hovořili jen řečníci s přednostním právem. Sněmovna dnes jedná už téměř čtyři hodiny.

15:36 Lidovci podle Bělobrádka nevidí žádný důvod pro podporu Babišovy vlády, která si nevyjednala důvěru či toleranci. Bělobrádek nevyloučil koalici s ANO.

15:25 Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že je proti tvrzení premiéra Andreje Babiše, že Brexit je chybou Evropské unie. „Jsem přesvědčen, že za Brexit nemůže EU. Za Brexit mohou nezodpovědní politici ve Velké Británii, kteří vystrašili občany k smrti za použití nefér argumentů a poté, co tesně zvítězili ve volbě odchodu z EU, tak ti, kteří to spáchali, tak utekli od své odpovědnosti a nechali v tom současnou anglickou vládu, která neví kudy kam. Zastáncům referenda o vystoupení z EU a těm kteří si myslí, že se v EU nemá dobře bych doporučil, ať pečlivě sledují, jak se Velké Británie z EU nechce,“ upozornil Jan Hamáček (ČSSD).

15:15 Babišova vláda by mohla mít podle lídra Pirátů Bartoše přídomek "slibem nezarmoutíš". Piráti nevěří, že by vláda měla vůli svůj program prosazovat.

15:00Lídr STAN Jan Farský ohledně Babišových kauz zmínil před poslanci jeho vedení ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti, privatizaci Unipetrolu i dotace farmu Čapí hnízdo. „Mě minulost premiéra stále straší,“ řekl Farský. Soudí taky, že Babiš by v souvislosti s případy mohl využít, až zneužít svého postavení. „Nezlobte se, ale já mu zkrátka nevěřím,“ řekl Farský. Proto STAN jeho vládu nepodpoří.

15:50 „Jsem přesvědčen, že Česká republika si zaslouží vládu s důvěrou, zaslouží si poměrně rychle dojít k určitému výsledku tak, aby po těch počátečních peripetiích jsme byli schopni ty jednotlivé věci, co jsme slíbili občanům, ať už to bylo v našich programových prohlášeních nebo v jiných volebních programech, naplnili a abychom udrželi ČR mezi těmi státy, které mají nejen nízkou nezaměstnanost, ale mají i velkou míru rozvoje,“ uvedl Vojtěch Filip (KSČM) na závěr.

14:57 Nyní řeční předseda KSČM Vojtěch Filip. 

14:33 Lídr ODS Petr Fiala poukázal na to, že prezident jmenoval Babišovu jednobarevnou vládu, aniž usilovala o transparentní většinu ve Sněmovně. Vítězné hnutí ANO vyjednávalo s dalšími stranami podle předsedy ODS jen formálně. Pokud by získal tento kabinet důvěru, hrozilo by vychýlení moci v Česku, soudí Fiala.

14:32 Jednání pokračuje, slova se ujal předseda ODS Petr Fiala, který zopakoval, že jeho strana vládě Andreje Babiše nepodpoří.

14:30 V případě, že vláda dnes ve Sněmovně neuspěje s žádostí o důvěru, podá Babišův kabinet demisi na příštím zasedání, které bude 17. ledna. Před zahájením odpoledního bloku diskuse Sněmovny to řekl Babiš. I když kabinet důvěru nezíská, jak ukazují dosavadní postoje sněmovních stran, chce Babiš pokračovat v práci, jako by ji kabinet měl. Uvedl, že ve čtvrtek má naplánováno například jednání Bezpečnostní rady státu či kontrolu čerpání evropských fondů.

14:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby před druhým pokusem o sestavení vlády měl ve Sněmovně garantovanou většinu, za standardní a logický. Sdělil to v reakci na Zemanovo oznámení, že ho podruhé jmenuje premiérem, teprve až bude mít zajištěných minimálně 101 hlasů. 

12:50 Jednání Sněmovny bylo přerušeno do 14:30.

12:45 ČSSD ústy Chovance odmítla podpořit vládu, protože si podporu nevyjednávala a byla sestavena programově i personálně na základě diktátu hnutí ANO.

12:43 Hnutí SPD podle Okamury nedá důvěru nynější Babišově vládě, protože nebylo přizváno do kabinetu a ANO spolupráci na vládní úrovni vytrvale odmítá.

12:38 Programové prohlášení Babišovy vlády je podle Kalouska (TOP 09) jako bonboniéra, ale Babiš podle něj sliby plnit nehodlá a chystá šmírovací stát.

12:35 Kalousek za TOP 09 odmítl vyjádřit důvěru Babišově vládě už kvůli tomu, že o ni poprvé v historii ČR žádá agent komunistické Státní bezpečnosti.

12:27 Babiš představil poslancům hlavní úkoly své menšinové vlády od politiky k EU přes investice po bezpečnost. Slíbil, že bude poslancům naslouchat.

12:14 Opoziční poslanci kritizují projev prezidenta Miloše Zemana, ve kterém před hlasováním Sněmovny o důvěře pro vládu podpořil kabinet Andreje Babiše (ANO). V reakcích na sociálních sítích, které členové dolní komory zveřejňovali ze sálu už během Zemanova vystoupení, často označují projev hlavy státu za předvolební s ohledem na páteční začátek prvního kola prezidentské volby.

12:11 Babiš v projevu před poslanci slíbili mj. důchodovou reformu, rychlejší přípravu dálnic a vysokorychlostních tratí i investice do jaderné energetiky.

11:56 Prezident Miloš Zeman uvedl, že nynější vláda Andreje Babiše (ANO) "velmi pravděpodobně" důvěru Sněmovny nezíská. Potvrdil, že mu dá i druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu ve Sněmovně. Dá mu na to dostatečný časový prostor. Zeman to dnes řekl poslancům s tím, že má povinnost podpořit i nynější Babišovu vládu, kterou jmenoval.

11:30 Zeman ví, že nynější Babišova vláda důvěru Sněmovny nejspíš nezíská. Vyzval ho, aby si před dalším pokusem vyjednal podporu, dá mu na to dost času.

11:10  Sociální demokracie vládu Andreje Babiše (ANO) nepodpoří, její programové prohlášení považuje za soubor slibů, které nebude kabinet chtít plnit. Novinářům to řekl úřadující předseda strany Milan Chovanec. ČSSD je podle něj připravena při případném druhém pokusu k věcnému jednání o vládě, které však nesmí probíhat formou diktátu. Vzniklá vláda by měla být mimo jiné proevropská a bez obviněných politiků, uvedl Chovanec.

11:05  Poslanci Pirátů a Starostů dnes neprosadili návrh, aby se Sněmovna ještě před jednáním o vyslovení důvěry jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) zabývala jeho vydáním ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Postup podpořilo 65 přítomných poslanců, 115 jich bylo proti.

10:50 Zeman dorazil do Sněmovny, kde promluví na plénu před hlasováním o důvěře pro Babišovu vládu. Prezident dříve avizoval, že kabinet podpoří.

10:13 U církevních restitucí je třeba korekce, vysvětlil předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO), proč jeho menšinová vláda ve Sněmovně podpoří návrh KSČM na zdanění finančních náhrad za nevydaný majetek. Podle premiéra šlo o nejdiskutovanější bod dnešního jednání vlády. 

9:54 ODS nepodpoří při dnešním hlasování vláduAndreje Babiše (ANO) kvůli tomu, že se vládní hnutí ani nepokusilo o sestavení většinové vlády. Dalšími důvody jsou program, který jde proti požadavkům občanských demokratů na omezení byrokracie a snížení daní, a fakt, že pro podporu vládě ODS nemá mandát od svých voličů. Novinářům to před dnešním hlasováním řekl šéf strany Petr Fiala. Vyloučil i to, že by mohla ODS podpořit menšinovou vládu ANO při případném druhém pokusu.

9:49 SPD nepodpoří návrh, aby Sněmovna dnes hlasovala pro vydání Babiše a Faltýnka. Nechce ani přerušení schůze k důvěře vládě, i když vládu nepodpoří.

9:41  Premiér Andrej Babiš (ANO) těsně před jednáním Sněmovny o důvěře v jeho menšinový kabinet uvedl, že v dolní komoře se politikaří, zatímco jeho kabinet by chtěl "dělat pro lidi". Zopakoval, že plánuje dopravu po železnici zdarma pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let a zvýšit důchody. Na konci případného čtyřletého období vlády, by podle něj měl průměrný důchod v Česku dosahovat 15.000 korun, tedy o zhruba 2500 korun víc než nyní, k čemuž bude třeba v případě jednorázového navýšení 94 miliard korun.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama