ŽIVĚ: Počet mrtvých Palestinců v Gaze stále stoupá. Izraelští vojáci zastřelili přes 40 demonstrantů

Minimálně 43 Palestinců zastřelili během pondělí izraelští vojáci na hranicích s Gazou. Okolo 2 200 demonstrantů bylo zraněno, z toho několik stovek utrpělo střelná zranění. Tisíce lidí v Pásmu Gazy u příležitosti 70. výročí od vzniku Izraele protestují proti otevření americké ambasády v Jeruzalémě.
Tisíce Palestinců protestují v hraničním pásmu Gazy
AP

reklama

Dnes je tomu přesně 70 let od vzniku samostatného státu Izrael. A právě na tento den naplánovali Američané slavnostní otevření velvyslanectví v Jeruzalémě, kam se přesunulo z Tel Avivu. Tisíce Palestinců kvůli tomu vyšly k hraničnímu pásmu, kde mají dnes vyvrcholit protesty, které začaly 30. března. „Dnešek je velkým dnem. Překročíme hranice a řekneme Izraelcům i celému světu, že tu okupaci nebudeme snášet věčně,“ uvedl pro agenturu Reuters palestinský učitel Ali. „Mnozí dnes zemřou mučednickou smrtí, ale svět uslyší naší zprávu. Ta okupace musí skončit,“ dodal.

Izrael prostřednictvím letáků Palestince předem varoval, že kdo se protestů zúčastní, riskuje svůj život. „Izrael zakročí proti každému, kdo se pokusí zničit bezpečnostní plot, ohrozit izraelské vojáky nebo civilisty,“ stálo na letácích.

Na otevření ambasády přijela i Ivanka Trumpová

Ani důrazné varování ale některé Palestince neodradilo od přílišného se přiblížení k hranici. Izraelští vojáci jich během pondělka zastřelili minimálně 43, informuje server RT s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Mezi mrtvými jsou i 14letý chlapec a muž na vozíku, který měl vojáky ohrožovat prakem. Přibližne 2 200 lidí včetně desítek žen a dětí jsou zraněny. Počet mrtvých tak od začátku protestů stoupl na číslo 88. Na izraelské straně žádné ztráty hlášeny nebyly.

Palestinští demonstranti zapalují poblíž hraničního plotu pneumatiky a na izraelské vojáky hazí kameny či střílí z praku. 

Rozsáhlá bezpečnostní opatření panují v Jeruzalémě. Na slavnostní otevření americké ambasády tam přijela delegace, v níž nechybí například dcera Donalda Trumpa Ivanka, její muž a prezidentův poradce Jared Kushner, americký ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu. 

Na záběry ze slavnostního otevírání amerického velvyslanectví v Jeruzalémě se můžete podívat zde: 

O přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma rozhodl v prosinci minulého roku prezident Donald Trump, když právě Jeruzalém uznal za hlavní město Izraele. Tím ale vzbudil vlnu zloby mezi Palestinci, kteří rovněž považují Jeruzalém za svoji metropoli. Většina zemí dosud uznávala za hlavní město Izraele Tel Aviv, kde se nachází i většina zahraničních zastupitelství. Dnešek by to ale mohl změnit. Záměr přestěhovat své velvyslanectví do Jeruzaléma už ohlásily Guatemala, Paraguay a ke stejnému kroku se chystá i rumunská vláda.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!