ŽIVĚ: Slavná pařížská katedrála Notre-Dame hoří

Mohutný požár zachvátil dnes večer slavnou katedrálu Notre-Dame v Paříži. Zřítila se jedna z věží a podle posledních informací se zřejmě propadla i střecha. Proč historická památka začala hořet, není zatím jasné. S požárem bojují desítky hasičů.
Notre-Dame v plamenech
AFP

reklama

CO VÍME:

  • Požár v katedrále Notre Dame podle francouzských médií vypukl krátce před 19. hodinou
  • Oheň vážně poškodil celou historickou budovu, hasiči se snaží zachránit část konstrukce a dvě hlavní věže
  • Prezident Emmanuel Macron vyjádřil směrem k Francouzům hlubokou lítost a slíbil vyhlášení sbírky, pomocí které se katedrála znovu vybuduje
  • Hasičům se podařilo zachránit nejcenější umělecká díla, i tak ale označují požár za devastující
  • Podle velitele pařížských hasičů utrpěl jeden z jeho mužů během zásahu vážné zranění

 

0: 10 - Požár Notre-Dame sice stále ještě není úplně pod kontrolou, podle úřadů se ale nejspíše opravdu podaří zachránit konstrukci katedrály včetně dvou hlavních věží. Hasiči doufají, že jim požár podaří během několika následujících hodin dostat pod kontrolu. Vyšetřovatelé mezitím oznámili, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním. Velitel pařížských hasičů Jean-Claude Gallet potvrdil, že jeden hasič utrpěl při zásahu vážné zranění. Další informace přineseme během rána. Sledujte naše facebookové stránky a web Primazpravy.cz.

23:40 - Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu poděkoval pařížským hasičům, kteří bude dle jeho slov ještě několik hodin, ne-li dnů bojovat s následky plamenů. „Katedrála Notre-Dame jsou naše ději, naše literatura, proživali jsme v ní války, epidemie. Je to místo, kde se setkává umění a literatura. Je to naše společná historie,“ upřesnil Macrone s tím, že katedrálu znovu vybudují. Už zítra by měla být vyhlášena celosvětová sbírka k její obnově.

23:32 - Smutek z poškození památky světového významu s Francouzy sdílejí i čeští politici. Podívejte se na jejich reakce:

 

23:13 - TF1 uvádí, že podle úřadů je hlavní konstrukce katedrály sice silně poškozená, ale zachráněná. Hasičům se navíc mělo padařit zachránit obě věže, které momentálně prohledávají.

 

23:04 - S plameny bojuje na 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl

S požárem bojuje 400 hasičů 3
Autor: AFP S požárem bojuje 400 hasičů 3
S požárem bojuje 400 hasičů 2
Autor: AFP S požárem bojuje 400 hasičů 2
S požárem bojuje 400 hasičů 1
Autor: AFP S požárem bojuje 400 hasičů 1

22:56 - Lidé v ulicích Paříže se modlí nejen za osud katedrály. Hasiči mezi tím svádí boj o jednu z čelních věží.

Lidé v ulicích Paříže se modlí 1
Autor: AFP Lidé v ulicích Paříže se modlí 1
Lidé v ulicích Paříže se modlí 2
Autor: AFP Lidé v ulicích Paříže se modlí 2
Lidé v ulicích Paříže se modlí 3
Autor: AFP Lidé v ulicích Paříže se modlí 3

22:50 - „Náš smutek nelze popsat slovy, ještě jsme to ale nevzdali,“ uvedl premiér Édouard Philippe. Zasahující hasiče označil za hrdiny.

22:44 - Zkázu katedrály Notre-Dame zdokumentoval i policejní dron.

 

22:39 -  Nadace "Fondation de Patrimoine" zítra zahájí národní sbírku na katedrálu Notre-Dame, informuje agentura AFP.

22:24 - Stavba katedrály trvala 172 let. Téměř 700 let byla chloubou Francie. Deset minut pak stačilo, aby její značnou část zničil oheň...Toto video snad nepotřebuje ani komentář...

22:15 - Podle nejnovějších informací se měl na místě zranit jeden ze zasahujících hasičů. Následující hodina a půl bude pro katedrálu Noter-Dame podle francozských médií rozhodující.

Katedrála Notre-Dame 1
Autor: Katedrála Notre-Dame Katedrála Notre-Dame 1
Katedrála Notre-Dame 2
Autor: Katedrála Notre-Dame Katedrála Notre-Dame 2
Katedrála Notre-Dame 3
Autor: Katedrála Notre-Dame Katedrála Notre-Dame 3

22:10 - V okolí národního pokladu se shromažďují tisíce lidí, kteří přihlížejí snahám hasičů na záchranu katedrály. Jedna ze skupin přihlížejících křesťanů začala při pohledu zpívat chorál.

 

 

22:00 - Zatímco osud celé budovy je stále nejasný, tak podle reportéra týdeníku Paris Match Nicolas Delesalle by měla být všechna umělacké díla, která byla v katedrále, v bezpečí. Nebyl dotčen ani trezor nebo eucharistie.

21:50 - V médiích i v reakcích některých politiků se objevila myšlenka, proč hasiči katedrálu nehasí i ze vzuchu. Podle francouzské záchranné služby to ale není možné. Nápor vody by totiž dopomohl kolapsu celé konstrukce.

21:45 - O situaci kolem požáru katedrály informují na svých profilech na sociálních sítích i hasiči. Ve všem příspěvcích prosím veřejnost o tom, aby jim nekoplikovali práci. Bohužel požár zasáhl i ikonickou věž, ve které jsou umístěny zvony. Jelikož se plameny stále nepodařilo dostat pod kotrolu, není jasné, kolik se toho ze stavby podaří zachránit.

21:30 - Na místo neštěstí už dorazil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle svědků se už požár podařilo zmírnit. Není ale jasné, zda se podaří zachránit klenbu katedrály.

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel ke katedrále
Autor: AFP Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel ke katedrále

21:25 - Noční pohled na hořící dominantu Paříže

21:15 - Příčiny požáru jsou stále neznámé, uvedl ministr vnitra Laurent Nunez

21:10 - Požár zřejmě zachvátil i obě ikonické věže katedrály. Podle svědků hoří zevnitř

21:05 - Aktuality k požáru shrnul reportér Josef Kluge

 

Požár na historické stavbě nevyčíslitelné ceny vypukl dnes večer. Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat fotografie a videa z místa. S živlem nyní bojují hasiči. V bezprostředním okolí památky byla nařízena evakuace. Žádní zranění zatím hlášeni nejsou.

Příčina požáru zatím není jasná. Francouzská média spekulují, jestli požár nesouvisí s rekonstrukčními pracemi, které v katedrále probíhají. Škody budou nicméně obrovské. Z některých záběrů je patrné, že jedna z věží nevydržela a zhroutila se k zemi. Deník Le Figaro s odkazem na svědky informuje, že střecha už je kompletně zničena.

 

Článek postupně aktualizujeme...

reklama

reklama