Zlato jako alternativa k investování? Uchová hodnotu vašich peněz

O zlato má zájem stále více lidí, podle finančních odborníků jeho cena roste a chrání hodnotu úspor. Je navíc osvobozeno od daně...
Zlatá cihlička
Zlatá cihlička
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zbývají vám každý měsíc volné finanční prostředky a chcete je co nejvíc zhodnotit? Současný finanční trh nabízí několik možností. Pokud máte navíc i jen tisícovku, své peníze můžete posílat například do podílových fondů, kde lze využít tři strategií - od nejméně rizikové s nejnižším zhodnocením po více riskantní, která ale může zajistit mnohem vyšší zisk. „Zde musí investor sledovat řadu rizik, jako je měnové riziko, riziko emitenta cenných papírů, do kterých fondů investuje a tak dále. Tady je asi nejlepší pravidlo pro každého, kdo se zajímá o investice: Investovat do toho, čemu rozumím a co znám. Nemá smysl pouštět se za každou cenu do kryptoměn, obchodu s deriváty kapitálového trhu, měnových obchodů nebo spekulací na pokles akcií firem z druhého konce světa,“ říká investiční odborník Martin Červený.

Máte-li rádi své jisté a nechcete se o investici příliš starat, můžete využít i státem podporované stavební spoření, které se zhodnocením vyrovná konzervativním (méně rizikovým) fondům. Díky státní podpoře je stavební spoření podle Martina Červeného stále produktem, který má smysl. V dlouhodobém horizontu se vyplatí i penzijní spoření podporované státem.

Zajímavá alternativa investování? Staré dobré zlato

Stále více lidí se aktuálně zajímá i o investiční zlato. Nejefektivnější je ale brát tento způsob investování jako dlouhodobý a doplňkový nástroj k běžným, i výše uvedeným metodám. Rozumné je tedy nespoléhat se pouze na zlato, ale své finanční zdroje diverzifikovat. A proč tedy může být i tato cenná komodita zajímavou investiční příležitostí a zaujímat určité místo ve vašem portfoliu? Ke zlatu se váže hned několik výhod:

1. Osvobození od daně

„Zlato je v Čechách osvobozeno od daně, a pokud jej nakupujete fyzicky, dostáváte investici plně do svých rukou, jelikož si odnášíte kousek zlata a po jeho nákupu a převzetí do rukou vás už nestojí na poplatcích a můžete jej prodat kdekoli po celém světě za aktuální tržní cenu mínus drobný poplatek za prodej,“ vysvětluje Martin Červený.

2. Nulová cena zlata nehrozí

Cena zlata sice podléhá výkyvům, protože ji negarantuje stát ani jiná instituce, ale i přesto jeho hodnota podle Červeného rostla za posledních 10 let v průměru o 6,2 procent p.a., pokud ho investor nakupoval za české koruny. Navíc šance, že by cena zlata spadla na nulu, je prý velmi malá. Zlato se totiž obchodovalo a používalo jako univerzální platidlo v dobách, kdy ještě neexistovaly současné státy ani měny.

3. Může vykrýt ztráty

Další velká výhoda zlata je podle Červeného v tom, že v době krize cena této komodity roste. „Pokud například máte peníze v akciových fondech, jejich hodnota jde dolů a zlato naopak případnou ztrátu může vykrýt,“ říká investiční specialista.

Spoření - prasátko

Když vám na spoření přispívá stát. Jaké jsou možnosti? A vyplatí se?

Přilepšení k penzi nebo start pro dítě

Jak už bylo uvedeno, investovat do zlata se vyplatí především dlouhodobě, protože naše úspory chrání proti rizikům hospodářských krizí a inflaci. Pokud plánujete zajistit se finančně na stáří nad rámec důchodu, který byste měli získávat od státu, vyplatí se volné prostředky (nad rámec jiných investičních či spořicích penzijních produktů) podle Martina Červeného uložit právě do zlata. „Pokud budu mít ještě kus investičního zlata, které jsem nakoupil před lety a které má pravděpodobně vyšší hodnotu než jsem jej nakoupil, můžu jej prodat a užívat si tak krásnější stáří, nebo jej dát svým dětem jako start do začátku a stejně mohu naložit i s výnosem z investičních fondů,“ myslí si Červený.

Vzestupný trend

Obchoduje se v gramech nebo trojských uncích (1 trojská unce = 31,1034807 g). Aktuální hodnota (k 6. 4. 2018) je za jeden gram podle webu kurzy.cz 884,70 korun, za jednu trojskou unci pak 27 516,92 korun, což je 1 332,72 dolarů. Některé zdroje uvádějí, že cena za unci může letos dosáhnout 1 400 - 1500 dolarů. V prosinci 2015 stála unce podle webu ceskenoviny.cz 1046 dolarů, v prosinci 2016 to bylo 1 123 dolarů a v prosinci 2017 už 1 238 dolarů za unci. Patrný je tak rostoucí trend.

Jak to funguje?

Investiční zlato má podobu nejčastěji zlatých cihliček, destiček nebo mincí s vysokou ryzostí kovu. Požadavky na jednotlivé typy komodity upřesňuje pak zákon o DPH.

Podle zákona se investičním zlatem rozumí:

a) zlato připouštěné na světové trhy zlata ve tvaru uzančních slitků v podobě cihly nebo destičky s

  1. vlastním číslem,
  2. ryzostí nejméně 995 tisícin,
  3. hmotností připouštěnou na těchto trzích a
  4. označením výrobce, ryzosti a hmotnosti,

b) zlaté mince, které

  1. mají ryzost nejméně 900 tisícin,
  2. byly vyraženy po roce 1800,
  3. jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a
  4. jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.
Investiční zlato se prodává například v podobě mincí
Investiční zlato se prodává například v podobě mincí
pixabay.com

Nakupovat lze i přes internet

Investiční zlato lze koupit u společností, které se obchodováním touto komoditou zabývají. Některé mají kamenné prodejny, přičemž hradit v hotovosti lze ze zákona zlaté mince či slitky do hodnoty 270 000 korun. V současné době nakoupíte zlato i přes internet – do určitých částek vám prodejce umožní hradit zásilku na dobírku, vyšší hodnotu koupeného zlata musíte hradit převodem z účtu. Většina prodejců zlato zase zpátky odkupuje.

Drobné slitky se ale podle odborníků příliš nevyplatí, a to kvůli maržím. Výhodné z hlediska nákupu začínají být slitky či mince od cca 15 – 16 gramů (půl unce).

Ivana Kropáčková

www.porovnej24.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama