Zlínská zoo má nový přírůstek! Luna rozšířila tamní skupinu lachtanů hřivnatých

Zlínská skupina lachtanů hřivnatých se rozrostla o dalšího člena. Z německé zoo tam přicestovala šestiletá samička Luna. Její začlenění proběhlo hladce a dokonce už padla do oka i tamnímu lachtanímu samci Oskarovi. Pro zlínskou zoo to znamená velký chovatelský příslib do budoucna.
Šestiletá lachtaní samice Luna rozšířila zlínskou skupinu
Šestiletá lachtaní samice Luna rozšířila zlínskou skupinu
ZOO Zlín

reklama

„Lunu jsme nejprve spojili s mladší samicí Fany a pak se starší Betty. K naší radosti vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Lachtani žijí v harémech, které tvoří dospělý samec a několik samic, vztahy mezi samicemi bývají naprosto bezproblémové,“ uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák.

Stejně zdařilé podle něj bylo i setkání se samcem, který o ni projevil mimořádný zájem. „Krátce po seznámení ji navíc i pářil, takže jsme si nemohli přát lepší výsledek. Luna je v naprosto ideálním věku pro případné zabřeznutí,“ upřesnil zoolog Čihák. Chov lachtanů má ve zlínské zoo tradici už od roku 1988. Celkem se tam narodilo sedm mláďat. To poslední už v roce 2009.

Zlínská zoo jako první v Česku odchovala vzácného dvojzoborožce indického

Chovatelský úspěch zlínské zoo: Jako první v Česku odchovali vzácného dvojzoborožce indického

Za uplynulý rok se narodila v evropských zoo jen dvě mláďata

„Již delší dobu jsme se snažili rozšířit naši skupinu lachtanů o novou mladou samici. Nebylo to však vůbec jednoduché. Ačkoliv lachtany hřivnaté chová v Evropě 21 zoo, za uplynulý rok se podařilo odchovat pouze dvě mláďata,“ vysvětlil Čihák. Podle jeho slov by zoo ráda do svého chovu v budoucnu získala ještě další mladou samici.

Lachtani hřivnatí žijí na pobřeží Jižní Ameriky. Dospělým samcům vyrůstá na krku hříva, která ještě umocňuje jejich mohutnost. Samci měří kolem tří metrů, jejich hmotnost se pohybuje kolem 300 kg. Světleji zbarvené samice jsou daleko subtilnější. Dosahují délky kolem 1,5-2 metry, váží v rozpětí od 120 do 150 kg. Mláďata dospívají ve 4-5 letech.

reklama

reklama