Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová dnes svému kabinetu představí svou vizi tvrdé formy Brexitu. Může se jednat jak o zlomový moment jejího úřadování, tak o klíčový okamžik v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU.
Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu
Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu
facebook

reklama

Ministrům bylo umožněno s dostatečným časovým předstihem přečíst si dohodu vyladěnou oběma stranami - vyjednavači Velké Británie a Evropské unie. Někteří z ministrů byli v úterý pozvaní Theresou Mayovou k osobní diskuzi mezi čtyřma očima.

Mluvčí britské vlády uvedl, že ministři by měli na dnešní schůzce rozhodnout o dalších krocích. Pokud kabinet navrhovanou dohodu odmítne, nebudou mít obě strany na čem stavět, přičemž odchodové datum 29. března se kvapem blíží. Kabinet však v pohledu na předkládanou dohodu není stále jednotný.

Třecí plochy? Třeba regulace irských hranic

Pokud ministři navrhovaný plán přijmou, bude ostrovní země moci požádat o svolání speciálního summitu k Brexitu ještě do konce listopadu tak, aby se obě strany dostaly o krok blíže k zajištění konečné dohody.

Brexit - demonstrace v Londýně

V Londýně v sobotu protestovali odpůrci Brexitu. Uplynuly dva roky od referenda

Očekává se, že v souvislosti s podpisem by Evropská komise měla zveřejnit podrobnosti z pětisetstránkového návrhu smlouvy a další informace o budoucích hospodářských a bezpečnostních vztazích Velké Británie a zemí EU. 

Dohoda se týká především práv pro občany ze zemí Evropské unie v Británii a pro Brity v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z EU v březnu příštího roku. 

Každá část dohody musí být schválena vládou, poslanci Velké Británie a každým členským státem EU.

Třecí plochou v dohodě je například otázka ohledně regulace irských hranic. Mayová je kvůli irské otázce i dalším sporným bodům pod rostoucím politickým tlakem jak své vlastní strany a celého kabinetu, tak širší veřejnosti.

Většina (52 %) voličů hlasovala v červnu 2016 pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie. K referendu o Brexitu tehdy dorazilo 72 % oprávněných voličů.

reklama

reklama