Zmatek v předškolní docházce pokračuje také na Pardubicku

České školství čekají od 4. září změny
České školství čekají od 4. září změny

reklama

Pardubický kraj - Novela školského zákona zřejmě nevyvádí moc rodičů z míry. Ti stále totiž ještě nezapsali své pětileté ratolesti do mateřských škol. A to i přesto, že úřady neukázněným rodičům mohou udělit pokutu ve výši až 5000,- korun.

Okresní města hlasí, že mají stále dost místa pro děti v předškolním věku. Někteří rodiče své předškoláky ale doposud nepřihlásili, a to přesto, že jim to novela ukládá jako povinnost.

Konkrétně v Pardubicích nepřišlo k zápisům do mateřských škol stále více něž desetina dětí z celkového počtu 900. Úřady se prozatím nechtějí uchylovat k variantě finanční pokuty. „Nechceme rodiče sankcionovat, chceme je nejprve upozornit na novou zákonnou povinnost. Proto je v nejbližších dnech oslovíme a na jejich opomenutí upozorníme," uvedl primátorův náměstek zodpovědný za školství Jakub Rychtecký (ČSSD) pro ČTK.

Celá akce s dohledáváním dosud nezapsaných dětí a následným upozorněním rodičů o jejich povinnosti je velmi administrativně náročná.

Výběr ideální varianty

Rodiče mají ohledně zápisu dítěte do školky možnost vybrat si ze dvou variant. Kromě obvyklé předškolní docházky, kdy dítě dochází do školky minimálně na 4 hodiny denně, 5 dní v týdnu, můžou rodiče využít možnosti individuálního vzdělávání. I při této možnosti však musejí v dané mateřské škole posléze zjistit, zda je dítě připravené pro vstup do školy.

Problémy s docházkou jsou na celém Pardubicku

S neúčastí u zápisu se potýkají i jiná města pardubického kraje. V Chrudimi v den zápisu nepřišlo do školek 26 pětiletých dětí. "V případě, že se dítě k zápisu nedostavilo, ředitelky mateřské školy to oznámily na oddělení sociálně-právní ochrany dětí. U některých z těchto dětí bylo zjištěno, že navštěvují mateřskou školu v jiném městě," uvedla pro ČTK vedoucí oddělení školství Veronika Straková. Město Chrudim zatím k sankcím nepřistoupilo a věří, že do konce prázdnin či se začátkem školního roku se děti do školek dostaví.

Ani mateřské školy v Ústí nad Orlicí nejsou kompletní. Deset dětí nedorazilo k zápisu do školek v Ústí. Ve spolupráci s oddělením sociálně právní ochrany dětí radnice dohledala čtyři děti, které jsou trvale v zahraničí nebo mají trvalé bydliště mimo Ústí nad Orlicí. Ani tady se rada ještě nepustila do rozdávání pokut. Rodiče zbývajících dětí město nejdříve písemně upozornilo a až po nulové reakci ze stran rodičů bude rada přistupovat k uvalení sankcí.

Nechme se tedy překvapit, jestli se situace změní s prvním školním dnem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!