Zmatky na letištích: Lety dvou největších evropských aerolinek ochromily stávky

Cestující na evropských letištích dnes nemají příliš důvodů k radosti. Kvůli stávkám byl totiž značně poznamenán provoz dvou evropských leteckých gigantů. Německá Lufthansa musela zrušit celou polovinu z celkem 1 600 letů. Francouzský dopravce Air France zase zrušil každý čtvrtý spoj. Stávky se dotkly desetitisíců cestujících.
Airbus A-380 společnosti Lufthansa
Airbus A-380 společnosti Lufthansa
Pixabay

reklama

Hned 800 letů musela dnes zrušit Lufthansa kvůli stávce pracovníků veřejného sektoru. To se nejvíce dotklo německých letišť ve Frankfurtu, Mnichově, Kolíně nad Rýnem a Brémách. Podle německé společnosti se stávka dotkla přibližně 90 tisíc cestujících. Zároveň varovala i ty, jejichž let nebyl zrušen, aby si na cestu vyhradili víc času a přijeli na letiště s předstihem.

Stávka poznamenala i spojení s Českem: Zrušeny byly tři spoje mezi Prahou a Frankfurtem, dva zpáteční lety do Mnichova a jeden do Kolína nad Rýnem.

Německá společnost se v průběhu dne důrazně ohradila proti „masivní stávce“ pracovníků veřejného sektoru, do kterého zaměstnanci Lufthansy nespadají. „Je zcela neakceptovatelné, aby do svých problémů zatahovali nezúčastněné cestující,“ uvedla podle serveru BBC personální ředitelka Lufthansy na adresu odborového svazu Verdi. Právě odboráři z Verdi totiž stojí za stávkou, která má zatlačit na politiky, aby pracovníkům v německém veřejném sektoru zvedli mzdy.

Air France počítá škody, ty jdou do miliard korun

Zatímco provoz Lufthansy by se měl ve středu vrátit do normálu, Air France řeší horší problém. U francouzského dopravce totiž stávkují jeho vlastní zaměstnanci a ti hodlají ve svých protestech pokračovat i během středy. Do konce dubna pak plánují další čtyři stávky. Letecká společnost uvedla, že ji vlna stávek může vyjít na 170 milionů eur (4,3 miliardy korun).

 Francouzi tak mají v současnosti poměrně omezené možnosti cestování. Kromě zaměstnanců Air France totiž stávkují také pracovníci národního železničního dopravce SNFC. Těm vadí chystané reformy zákoníku práce, které prosazuje prezident Emmanuel Macron.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!