Změna zdravotní pojišťovny? Zbývá pár dnů, rozhodnout můžou benefity

Téma Zpráv FTV Prima: Poslední dny zbývají na změnu zdravotní pojišťovny. V současné době jich máme na výběr sedm. Žádost o změnu pak musíte podat do konce března a klientem vybrané pojišťovny se stanete od 1. července. Co všechno musíte pro změnu pojišťovny udělat?
Všechny zdravotní pojišťovny nabízí nejrůznější klientské programy...
Všechny zdravotní pojišťovny nabízí nejrůznější klientské programy...
thinkstock.com

reklama

Kdo uvažuje o změně zdravotní pojišťovny, má šanci do konce tohoto měsíce. Základní zdravotní péče pro klienty všech pojišťoven je stejná. Rozhodnout se pro změnu můžete ale třeba jen kvůli různým benefitům, které pojišťovny nabízejí. Právě proto se pro změnu rozhodla i studentka Anna Rybářová. "Například jsem v létě využila cestovní pojištění zdarma, které bylo pro lidi do 26 let. To byl jeden z důvodů. A dalším důvodem byla on-line aplikace, kde mám přehled o různých preventivních prohlídkách, jsou tam seznamy doktorů, telefonní čísla a funguje to zároveň jako přenosná kartička pojištěnce," popisuje Anna Rybářová, která vyměnila zdravotní pojišťovnu loni v září.

DOPORUČUJEME: Najděte to nejvýhodnější cestovní pojištění právě pro vás a vaši rodinu...

Přihláška do konce března, změna k prvnímu červenci

Pokud přihlášku k nové pojišťovně podáte, stanete se pojištěncem jiné zdravotní pojišťovny k 1. červenci. "Důležité je, aby každý si přihlášku pročetl, aby se seznámil s tou novou pojišťovnou, do které přechází, a všechno ostatní už administrativně vyřídí nová zdravotní pojišťovna za něj," vysvětluje Ladislav Friedrich ze Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Co je ale velmi důležité. Ověřte si, zda mají vaši ošetřující lékaři smlouvu i s případnou nově vybranou pojišťovnou. "Při změne zdravotní pojišťovny by pojištěnci měli dbát na kvalitu asistenčních služeb, na možnost komunikace se zdravotní pojišťovnou, na to, zda se jich zastane, pokud nastanou problémy se smluvními lékaři", radí ještě Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců ČR.

Co všechno se řeší jinak, když tělo trápí ekzém?

Vy, vaše děti a atopický ekzém: PŘEHLED, co (ne)jíst, oblékat i nabídka pojišťoven

Postup při změně pojišťovny

  • Abyste se mohli stát pojištěncem vybrané zdravotní pojišťovny, je nutné vyplnit a podepsat písemnou přihlášku nebo můžete využít elektronickou podatelnu, pokud je na internetových stránkách příslušné zdravotní pojišťovny zřízena.
  • Zároveň musíte doložit potřebné doklady, požadavky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit. Například živnostníci předkládají potvrzení o výši záloh na pojistné, které platili své stávající pojišťovně. A třeba v případě pojištěnců, za které hradí zdravotní pojištění stát, bude zřejmě nutné dodat doklady prokazující nárok na zařazení pojištěnce do příslušné kategorie (student, senior, ...).
  • Do osmi dnů musíte také o změně informovat svého zaměstnavatele.
  • Nezapomeňte také informovat všechny lékaře při první návštěvě po změně.
  • Podle informací na vládním portálu byste také měli po přechodu k jiné pojišťovně vrátit starý průkaz pojišťěnce původní pojišťovně.

Dvakrát ročně...

Další šanci změnit zdravotní pojišťovnu budete mít k prvnímu lednu příštího roku. V takovém případě ale musíte odevzdat přihlášku do konce září. To platí pro případ, pokud nejbližší termín propásnete. Jinak může každý klient měnit zdravotní pojišťovnu jen jednou ročně.

Benefity jednotlivých pojišťoven

Mezi zdravotními pojišťovnami je velký konkurenční boj. Všechny mají vlastní klientský program, ve kterém nabízejí nejrůznější příspěvky na zdravotní péči či prevenci (od proplacení lekcí jógy, plavání či nákupu vitamínů nebo preventivních vyšetření nádorových onemocnění). Výhody mohou využívat dospělí i děti, často bývají vázány na určité období a možnost proplacení určitého zdravotního úkonu závisí na včasném odevzdání dokladu od lékaře či lektora v případě cvičení. Co která pojišťovna nabízí? Tady najdete všechny informace:

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna Výhody a benefity ČPZP

Oborová zdravotní pojišťovna Výhody a benefity OZP

Revírní bratrská pokladna Výhody a benefity RBP

Vojenská zdravotní pojišťovna Výhody a benefity VoZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna Výhody a benefity VZP

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda Výhody a benefity ZPŠ

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR Výhody a benefity ZPMV

 

Ve spolupráci s Eliškou Čeřovskou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!