Změny při platbě kartou. Co Čechy zaskočí hned dnes?

Dnešním dnem začínají v celé EU platit nová pravidla pro platbou kartou a prostřednictvím internetového bankovnictví. Na část změn ovšem běžný uživatel narazí až v průběhu několika příštích měsíců, neboť banky ještě musí příslušné systémy na změny připravit.
14. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BEZPEČNĚJŠÍ PLACENÍ PLATEBNÍ KARTOU
14. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BEZPEČNĚJŠÍ PLACENÍ PLATEBNÍ KARTOU

reklama

Některé změny ale běžný uživatel pocítí už dnes

Potíže hned dnes bude řadě Čechů činit platba bezkontaktní kartou. Nejednou se totiž přihodí, že terminál u poklady odmítne provést běžnou transakci do 500 korun, což je limit právě pro bezhotovostní platbu bez zadání PIN. V takovém případě je třeba postupovat, jako by se jednalo o platbu nad 500 korun, tedy vložit kartu do přístroje a zadat PIN. Důvodem není, že by uživatel neměl na účtu peníze, ale to, že některé platební terminály nejsou na nová pravidla připraveny.

Tyto komplikace se mohou vyskytovat několik dalších měsíců, lidé by je tedy měli mít déle na paměti, aby nebyli zbytečně zaskočeni. Komplikace hrozí pouze při platbě přiložením karty, nikoli při přímé platbě přiložením mobilního telefonu nebo chytrých hodinek.

Ilustrační obrázek

ROZHOVOR: Platíte rádi platební kartou? Terminály mohou vaši platbu odmítnout

Češi by také měli počítat s tím, že ode dneška budou muset častěji potvrzovat PINem i bezkontaktní platby do 500 korun, a to i když bude platební terminál zcela v pořádku a připravený na změny. Celkový součet zaplacených částek od posledního zadání PINu nesmí ode dneška v celé EU přesáhnout 150 eur, tedy zhruba 3800 korun, nebo nesmí přesáhnout pět plateb za sebou. Tuzemské banky se liší v tom, jaké z těchto dvou kritérií zvolí.

Například Česká spořitelna bude vyžadovat PIN při každé páté bezkontaktní platbě do 500 korun. Když si tedy člověk pětkrát do týdne kupuje ráno vždy a jenom pouze noviny a jinak nic jiného, musí ode dneška počítat s tím, že jednou týdně bude muset zadat PIN, zatímco dosud nemusel.

Třeba ČSOB ale na rozdíl od České spořitelny bude používat kritérium hodnoty nákupů, nikoli počtu transakcí. Takže uživatelům karty ČSOB se nestane to, co klientům České spořitelny. Klienti ČSOB si budou dále klidně moci pětkrát týdně koupit bezkontaktně noviny, aniž by museli jednou zadávat PIN, neboť souhrnná hodnota nákupů pěti novin týdně jen tak sumu 3800 korun (či nějakou podobnou; banky ji budou mít zvolenu dle svého uvážení) nepřekročí. A jakmile si klient ČSOB třeba o víkendu vyjde do restaurace, kde zaplatí větší obnos než 500 korun standardně vložením karty se zadáním PIN, napočítávání (do sumy 3800 korun) drobných nákupů bez PINu se opět vynuluje a začíná odznova.

Povinnost jednou za čas zadat PIN se přitom nebude týkat bezkontaktních plateb za jízdné v MHD nebo za parkování.

Během několika měsíců se změní také například platby v e-shopech, kde bude nutné důkladnější ověření plátce. Hned ode dneška – a ani v následujících týdnech – se zatím při online platbách ale nic nemění, vše zůstává při starém.

 

Lukáš Kovanda

reklama

reklama