Změny v roce 2018: Co je od prvního ledna nového?

První den v novém roce jde ruku v ruce se spoustou změn a teď nemáme na mysli novoroční předsevzetí. Prvním lednem vstoupila v platnost nová pravidla i nová nařízení. Od zákazu igelitových tašek až po vyšší minimální mzdu. Změny se dotknou maminek, zaměstnanců i podnikatelů. A jaké jsou ty nejdůležitější?
1. 1. 2018 ZPRÁVY: ZMĚNY V ROCE 2018: CO JE OD DNEŠNÍHO DNE NOVÉHO?
1. 1. 2018 ZPRÁVY: ZMĚNY V ROCE 2018: CO JE OD DNEŠNÍHO DNE NOVÉHO?

reklama

Během minulého roku přijali zákonodárci spoustu zákonů, návrhů a novel, kvůli kterým se toho od prvního ledna hodně mění. Začneme tím, na čem nám záleží nejvíce - na zdraví:

Doplatky na léky

Roční hranice pro děti a pro seniory se sníží o více než o polovinu, a to z 2,5 tisíce korun na tisíc korun. Senioři nad 70 let ročně za léky nově neutratí více než 500 korun.

Konec amalgámových plomb

Konec černým plombám pro děti do 16 let a taky pro kojící a těhotné ženy. Zubaři budou těmto skupinám nově nabízet takzvané cementové bílé plomby.

Rodičovské příspěvky a dovolené

Čerpání by mělo být jednodušší a nejspíš i rychlejší. Rodičové si mohou požádat až o 30 tisíc korun měsíčně. To znamená, že celá rodičovská dovolená může být nově vyčerpána klidně i během prvního půl roku. Potom jsou tady takzvané otcovské dovolené. Otcové budou mít v období šestinedělí nárok na týdenní volno, během kterého budou dostávat 70 % vyměřovacího základu ze svého příjmu.

Zvýšení minimální mzdy

Minimální mzda vzroste z 12 tisíc korun na 12 200 korun. Jen pro příklad, v roce 2015 byla minimální mzda 9 200 korun.

Vyšší nemocenská

Zaměstnanci, kteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti, mají nárok na vyšší nemocenskou. Podle novely budou po 31. dni pracovní neschopnosti nemocní dostávat 66 % denního redukovaného vyměřovacího základu, od 61. dne to potom bude 62 %.

Elektřina a plyn

Energetický regulační úřad zvýšil část ceny, kterou sám určuje, o 2,5 %. Co to znamená? Pro ty, kteří mají elektrický sporák a elektřinou i topí, to může znamenat až tisíce korun ročně a podle odborníků si připlatíme i za plyn, a to až několik stovek korun ročně.

Konec tašek zdarma

Taškám zdarma u nákupů odzvonilo. Novela zákona je zakazuje rozdávat a teď si za ně budeme muset připlatit. Jedinou výjimku mají sáčky na pečivo.

Datum

Letní a zimní čas se s největší pravděpodobností měnit nebude. Na velkou změnu si ale přeci jenom budeme muset zvyknout. Za datem budeme psát 2018.

reklama

reklama