Zmizení novináře Džamála Chášakdžího: Turci hledají jeho tělo v lese

Saúdský novinář Chášakdží je pohřešovaný už více než dva týdny. Turečtí vyšetřovatelé si jsou jistí, že byl zavražděn tajnými agenty na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a pátrají po jeho těle. Představitelé Saúdské Arábie účast na zmizení novináře popírají.
Džamál Chášakdží
Džamál Chášakdží
Wikipedia

reklama

Novinář ze Saúdské Arábie Džámal Chášakdží byl naposled spatřen druhého října na saúdskoarabském konzulátě v Istanbulu. Vydal se tam s jeho snoubenkou Hatice Cenginzovou, aby si před svatbou vyzvedl potvrzení o rozvodu. Do budovy konzulátu sice Chášakdží vešel, ven už se ale zřejmě živý nedostal.

Turecká policie začala jeho zmizení okamžitě vyšetřovat jako vraždu. Připravit o život ho měla 15členná skupina saúdských agentů, která ten den do Istanbulu přicestovala a poté ho i rychle opustila. Tělo novináře pak prý bylo odstraněno, policie po něm intenzivně pátrá. Podle kriminalistů by mohlo být ukryto v nedalekém lese nebo na poli, informuje web stanice BBC.

Existují důkazy?

Turecká média přinesla informaci, že má existovat i nahrávka údajného mučení a následné vraždy Chášukdžího. Na ni jsou prý slyšet hlasy saúdských agentů, hlas konzula Mohammeda al-Otaibiho a „zvláštní výkřiky“. Bezpečnostní kamery pak zachytily několik vozidel se saúdskými poznávacími značkami, jak přejíždí z konzulátu do rezidence konzula al-Otaibiho. Vyšetřovatelé pak strávili téměř devět hodin prohlídkou jeho rezidence. Odebrané vzorky DNA z rezidence konzula i z konzulátu jsou nyní porovnávány s DNA novináře.

Saúdská Arábie popírá, že by měla cokoliv společného se zmizením novináře. Navzdory jasným důkazům, že novinář není zachycen na kamerovém systému, jak opouští konzulát v Istanbulu, Saúdská Arábie tvrdí, že Chášakdží opustil velvyslanectví živý.

Saúdská Arábie je jedním z největších světových vývozců ropy a má tím pádem velký vliv na světové scéně. Reakce většiny zemí jsou tedy nekonkrétní a opatrné. Ruský prezident Vladimir Putin například prohlásil, že ho mrzí zmizení Chášakdžího, ale dokud nejsou jasné důkazy, nehodlá nikoho soudit. Donald Trump pak v rozhovoru pro AP uvedl, že před řádným soudem je nutné dodržet presumpci neviny. Ve čtvrtek pak dodal, že zmizení novináře je velice smutné a pokud se potvrdí, že novináře zabili saúdští agenti, bude to mít pro Saúdskou Arábii velmi vážné následky.

Džamál Chášakdží je, nebo spíše byl, novinář původem ze Saúdské Arábie, který kritizoval wahhábismus a politiku Saúdské Arábie, včetně porušování lidských práv. V loňském roce odešel kvůli obavám o svůj život do exilu v USA. Tam každý měsíc přispíval do novin Washington Post. V jeho posledním článku vyzývá arabský svět ke svobodě tisku. Tento článek zveřejnil Washington Post ve čtvrtek.

Turecko začal Chášukdží častěji navštěvovat od počátku letošního roku. Několikrát se tam setkal i s prezidentem Erdoğanem, jehož přívržencem se stal. Během jedné z návštěv se v Istanbulu se seznámil s doktorandkou jménem Hatice Cengizová, se kterou se později plánoval oženit. Právě z toho důvodu dvakrát navštívil saúdskoarabský generální konzulát v Istanbulu. Druhá návštěva se mu ale zřejmě stala osudnou.

Autor: Veronika Mašková

reklama

reklama