Znalec a životopisec Trumpa: Donald nemá o politice ponětí

David Cay Johnston - novinář, držitel prestižní Pulitzerovy ceny, s Donaldem Trumpem se poprvé setkal v roce 1988. Od té doby jej neustále sleduje a napsal o něm tři knihy. Byl první, kdo v roce 2015 tipoval, že Trump má potenciál stát se prezidentem.
Donald Trump přísahá - foto White House
Donald Trump přísahá - foto White House

reklama

Dnes se znovu začalo mluvit o Johnstonovi v souvislosti s jeho rozhovorem pro rakouskou tiskovou agenturu APA. Agentura ho oslovila jako experta Bílého domu z důvodu cesty rakouského kancléře Sebastina Kurze do Washingtonu, kde se má příští týden setkat s Donaldem Trumpem. Mimochodem, Kurz je po čtrnácti letech prvním rakouským kancléřem, který se s americkým prezidentem setká. Johnston to komentuje tím, že Donalda Trumpa oslovili ultrapravicoví poradci, kteří si přejí, aby USA navázaly bližší vztahy s evropskými pravicovými populisty.

„Trump se krátce setká s Kurzem, neboť mu to doporučili poradci z jeho kabinetu. Vůbec se nejedná o Trumpův nápad, neboť Donald nemá o světu politiky ani ponětí,“ řekl v rozhovoru Johnston. Navíc k tomu dodává: „Schůzka se koná díky současné politice rakouské vlády, kterou bílí nacionalisté z Bílého domu upřednostňují před liberály.“ Mezi „White Supremacists“, jak je Johnston nazývá, zařazuje vedoucího poradce Stephena Millera. On a další představují americkou krajní pravici a mají jasnou představu o spojenectví s rakouskou FPÖ nebo s maďarskou vládnoucí stranou Fidesz.

Donald Trump se má 20. února sejít s politikem, který podle Johnstona našel řešení - modus vivendi existence své země mezi dvěma zly – Bílým domem a Kremlem. Bude to rozhovor pro obě strany usilující o upevnění vzájemných vazeb na podkladě vlastní svébytné politiky.

Americký novinář dále odhaduje, o čem by se oba státníci mohli bavit: „Nebude to žádné překvapení, když Trump poklábosí o Angele Merkelové a pak přejde na vídeňský sacher. Vůbec to nebude rozhovor o závažných politických záležitostech, které mají na srdci miliony Rakušanů.“

Bude zajímavé, zda Trump ví, jestli je Rakousko členem NATO, vždyť se již stalo, že si Trump myslel o Bhútánu a Nepálu, že jsou součástí Indie. Stejně tak mu nic neříká rozdíl mezi šíity a sunity, natož aby věděl, kdo jsou Sikhové.

David Cay Johnston, odborník na současného amerického prezidenta, radí rakouskému kancléři: „Kdokoli uvěřil tomu, co Trump slíbil, nakonec vypadal jako hlupák. Když Trump něco řekne, v tu chvíli je to pro něj realita a za pět minut je to pro něj pravý opak, neboť nastala podle něj nová realita.“

Nakonec novinář Johnston ve svém rozhovoru pro rakouskou agenturu APA uvedl: „Donald Trump opravdu věří tomu, že je nadřazený a že je naprostou samozřejmostí, že by měl vládnout světu. Ve skutečnosti ale nic neví o ekonomice nebo mezinárodní politice. Utíká od práce a vydrží sedět u televize pět až šest hodin denně.“

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!