Znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje naše kognitivní schopnosti, zjistila studie

Nová studie mapující vliv znečištěného ovzduší na lidské zdraví jako první demonstrovala jeho negativní účinky na kognitivní schopnosti lidí. Výzkum uskutečněný v Číně ukázal, že lidem žijícím ve více znečištěných oblastech klesají výsledky matematických i verbálních testů, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Studie, která je součástí „China Family Panel Studies“, každoročně uveřejňovaného komplexního národního průzkumu sledujícího změny v čínské společnosti, ekonomii, populaci, vzdělání a zdraví, zjistila, že účastníci průzkumu žijící s vysokými hodnotami znečištění vzduchu vykazují ve srovnání s ostatními výrazný pokles výsledů v oblasti jejich kognitivních schopností.

První studie, která ilustruje negativní důsledky znečištění na kognitivní schopnosti

Tříletý průzkum uskutečněný ve 162 náhodně vybraných oblastech Číny ukázal, že u účastníků vystavených více znečištěnému ovzduší výrazně klesají výsledky u matematických a zejména verbálních testů (porozumění čtenému a mluvenému textu).

Klimatizace je naše zhouba

Klimatizace výrazně přispívají ke znečištění ovzduší. Přestaneme je používat?

Zatímco negativní důsledky znečištění ovzduší na lidské zdraví jako takové jsou dobře zdokumentovány, škodlivý vliv na kognitivní schopnosti poprvé demonstruje právě tato studie. Na základě zjištění z průzkumu pak vědci dospěli k závěru, že ekonomické náklady na znečištěný vzduch mohou být vyšší, než si doposud předpokládali.

Čína se obrací k ochraně životního prostředí

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z května letošního roku uvádí, že devět z deseti lidí vdechuje vzduch s vysokou koncentrací znečišťujících látek, přičemž nejvíce jsou postiženy chudé regiony.

Chybí nám čístý vzduch?

Znečištěné ovzduší zabíjí 7 milionů lidí ročně. Kde trpí nejvíce? V Kalkatě nebo Ostravě

 „Je nepřijatelné, že přes 3 miliardy lidí – většinou ženy a děti – stále dýchají každý den kouř způsobený používáním znečišťujících kamen a paliv ve svých domovech,“ uvedl ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Čína, která je známa svou kritickou úrovní znečištěného ovzduší ve svých městech, mění kormidlo k ochraně klimatu ve snaze uklidnit rostoucí obavy ze znečištění a zároveň exportovat čisté technologie do dalších částí Asie a do Evropy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!