Znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje naše kognitivní schopnosti, zjistila studie

Studie, která je součástí „China Family Panel Studies“, každoročně uveřejňovaného komplexního národního průzkumu sledujícího změny v čínské společnosti, ekonomii, populaci, vzdělání a zdraví, zjistila, že účastníci průzkumu žijící s vysokými hodnotami znečištění vzduchu vykazují ve srovnání s ostatními výrazný pokles výsledů v oblasti jejich kognitivních schopností.
Tříletý průzkum uskutečněný ve 162 náhodně vybraných oblastech Číny ukázal, že u účastníků vystavených více znečištěnému ovzduší výrazně klesají výsledky u matematických a zejména verbálních testů (porozumění čtenému a mluvenému textu).
Zatímco negativní důsledky znečištění ovzduší na lidské zdraví jako takové jsou dobře zdokumentovány, škodlivý vliv na kognitivní schopnosti poprvé demonstruje právě tato studie. Na základě zjištění z průzkumu pak vědci dospěli k závěru, že ekonomické náklady na znečištěný vzduch mohou být vyšší, než si doposud předpokládali.
Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z května letošního roku uvádí, že devět z deseti lidí vdechuje vzduch s vysokou koncentrací znečišťujících látek, přičemž nejvíce jsou postiženy chudé regiony.
„Je nepřijatelné, že přes 3 miliardy lidí – většinou ženy a děti – stále dýchají každý den kouř způsobený používáním znečišťujících kamen a paliv ve svých domovech,“ uvedl ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Čína, která je známa svou kritickou úrovní znečištěného ovzduší ve svých městech, mění kormidlo k ochraně klimatu ve snaze uklidnit rostoucí obavy ze znečištění a zároveň exportovat čisté technologie do dalších částí Asie a do Evropy.