Zoologové kroužkují chráněné netopýry. Chtějí o nich mít lepší přehled

V jednom z nejvýznamnějších útočišť vzácných netopýrů u nás, v Chráněné krajinné oblasti Český kras, se kroužkují netopýři. Zoologové se tak snaží zmapovat nejen jejich počty, ale také chování v průběhu léta.
17. 9. 2017 ZPRÁVY: ZOOLOGOVÉ KROUŽKUJÍ CHRÁNĚNÉ NETOPÝRY
17. 9. 2017 ZPRÁVY: ZOOLOGOVÉ KROUŽKUJÍ CHRÁNĚNÉ NETOPÝRY

reklama

Podzemní chodby v lomech Mořina a v nich natažené sítě. Jakmile se netopýr dostane do sítě, je na jeho zachycení jen asi minuta. „Oni se prokoušou, vyloženě to hryžou, až se dostanou skrz,“ vysvětluje zoolog Jaroslav Veselý s tím, že přibližně v 90 % případů v síti uvízne netopýr velký (Myotis myotis). Ten může mít rozpětí křídel až 37 centimetrů.

Letní kroužkování netopýrů přináší zoologům cenné informace o tom, co dělají přes léto, kdy se nedají spočítat. „Chceme zjistit, kam tady ta zimující populace těch netopýrů létá, kde má letní kolonie a kde se množí,“ řekl Veselý. Zoologové díky kroužkování mají také přehled o stáří netopýrů.

Ještě před vypuštěním zpět se každý netopýr zváží. Jejich sčítání probíhá už čtvrtou sezonu. V České republice žije celkem 27 druhů netopýrů. Chráněné jsou úplně všechny.  

reklama

reklama