Zoufalství ve Venezuele. Záleží na úhlu pohledu…

„Zoufalství a nesnášenlivost ohrožují klid národa. Vojáci naší země neakceptují prezidenta dosazeného temnými silami obskurních zájmů nebo samozvance, který se sám mimozákonně jmenoval. FANB (Fuerza Armada Nacional Bolivariana) bude bránit ústavu a je garantem naší národní suverenity,“ napsal na svém twitteru před několika hodinami ministr obrany Venezuely Vladimir Padrino Lopez.
Nicolás Madurio má podporu armády - foto TVES.gob
Nicolás Madurio má podporu armády - foto TVES.gob

reklama

Prohlášení ministra je vyjádřením podpory současnému venezuelskému prezidentovi Madurovi, proti kterému včera propukly velké nepokoje a předseda Národního shromáždění Juan Guaidó se jmenoval prezidentem země. Guaidó dostal okamžitě podporu USA a americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydal oficiální prohlášení, že USA neuznávají vládu Nicoláse Madura.

Juan Guaidó (pětatřicetiletý technický inženýr)  ve svém proslovu k demonstrujícím v hlavním městě Caracasu uvedl: „Přísahám, oficiálně přebírám veškeré pravomoci jako prezident Venezuely k jmenování přechodné vlády a vyhlášení svobodných voleb.“ Navíc předseda Národního shromáždění slíbil amnestii vojákům, kteří povstanou a účastní se svržení Madurovy vlády.

Guaidó získává mezitím další podporu ze zahraničí, a to od Organizace amerických států (OAS), Kanady, Argetiny, Brazílie, Ekvádoru, Guatemaly, Chile, Kolumbie, Panamy, Paraguaye, Peru a Kostariky. Po určité době zareagovala Evropská unie, kdy Federica Mogheriniová jménem EU vyjádřila podporu venezuelskému Národnímu shromáždění a jejímu předsedovi Juanu Guaidóvi. Dnes ráno český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že ministerstvo „bude své kroky koordinovat v rámci EU.“

 

Podpora Madurovi

Zdá se, že ani statisícová demonstrace v Caracasu a  dalších městech nezlomily nejen vedení armády, ale i dalších venezuelských institucí. Svá prohlášení podpory Madurovi dal také Vrchní soud, který upozornil opozici, že Národní shromáždění porušilo ústavu a že jeho rozhodnutí jsou neplatná. Vrchní soudce podal žalobu proti opozičním poslancům.

Zástupce předsedy vládní Sjednocené socialistické strany Venezuely Diosdado Cabell vyzval příznivce prezidenta Madura, aby vyšli do ulic podpořit prezidenta a vládu.

Zahraniční reakce je nejednotná. Jestliže například USA, Kanada, EU a některé země podporují předsedu Národního shromáždění Juana Guaidóa, naopak jsou státy jako Mexiko a Bolívie, které stojí za současným venezuelským prezidentem.

Očekávaná je reakce Ruska. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že zasahování zahraničí do vnitřních záležitostí Venezuely je nepřijatelné a prohlášení ruského ministerstva zahraničí mluví (viz) o tom, že „Washington opět ukázal totální ignorování principů mezinárodního práva" a prohlášení navíc dodává, že ze strany USA se jedná o „osvědčený scénář ke změně nevhodných vlád“.

Pro server časopisu Mezinárodní život v rozhovoru náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov upozornil (viz), aby USA „se nesnažily vojensky vměšovat do situace ve Venezuele. Myslíme si, že by se jednalo o katastrofický scénář, který by otřásl v základech vývoj v celé Latinské Americe.“

Aktualizace článku – dnes 16.00: Venezuela rozděluje svět. K zemím, které podporují současného venezuelského prezidenta Nicoláse Maduru se mimo Ruska, Mexika a Bolívie připojily další – Čína, Turecko, Kuba, Írán a Sýrie.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval současnou venezuelskou vládu a opozici, aby se snažily o dialog a tím zabránily hrozící eskalaci konfliktu, který by mohl mít katastrofální následky. Se začínajícím novým dnem jsou ve Venezuele obavy z nových srážek a demonstrací. Včera zde zahynulo dvanáct lidí. Antonio Guterres se momentálně nachází na ekonomickém fóru v Davosu, kde se vedle brexitu stala Venezuela hlavním bodem diskuzí.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!