Zpěvačka Zuzana Navarová by oslavila šedesátiny. Zákeřná nemoc ale předčasně ukončila její kariéru

Zpěvačka a skladatelka Zuzana Navarová se narodila 18. června 1959 v Hradci Králové. Talentovaná muzikantka patřila dlouhá léta k výrazným tvářím domácí hudební scény. Bohužel onkologické onemocnění nedovolilo uznávané textařce dál rozdávat radost svým fanouškům. Zemřela v prosinci 2004 v pouhých 45 letech.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zpěvačka Zuzana Navarová nazpívala k pohádce Čert ví proč úvodní píseň. Podívejte se na trailer ZDROJ: DVD SPI FILM 2003

reklama

Její tvorba se nedala jednoduše žánrově zařadit. Navarová originálně spojovala ve své tvorbě latinskoamerickou hudbu s folkem, romským folklórem, country, klezmerem, blues i jazzem. Byl tu slyšet jasný vliv jejího dlouhého pobytu na Kubě, kde poznala i svého muže. 

Hudební kariéra jí byla přímo předurčena. V Hradci Králové, kde žila až do roku 1978, vystudovala gymnázium. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze pak pokračovala ve studiu španělštiny a češtiny. Po ukončení studia nastoupila jako učitelka španělštiny na jazykové škole.

Na konci 80. let už souběžně s vystupováním vystudovala konzervatoř - obor populární zpěv. Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez. První sólové album vydala v roce 1992, v roce 1994 nahrála album s kapelou Tres a v následujících letech dalších pět alb se skupinou Koa.

Zuzana Navarová skládala také scénickou hudbu k divadelním představením. Byla například producentkou Věry Bílé a hlavně pro českou hudební scénu objevila zpěvačku a harmonikářku Radůzu. Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce.

Nadaná zpěvačka ovlivnila i tvorbu dalších umělců. Pro Jana Smigmatora, českého swingového zpěváka a také absolventa Pražské konzervatoře, byla velkým vzorem. A to nejen po hudební, ale i po lidské stránce. "Zuzana Navarová moji kariéru ovlivnila přímo i nepřímo. Když jsem byl jako kluk vybrán, abych Českou republiku reprezentoval na dětském jazzovém festivalu v Litvě, Zuzana Navarová byla jedním z lidí, kteří mě podpořili a cestu na tuto prestižní jazzovou přehlídku s nadací Život umělce zafinancovali. Bez jejího poradního hlasu bych se tam tehdy asi nepodíval", zavzpomínal na zpěvačku hudebník a producent, který doprovodu velkých big bandů, nebo svého Swinging Quartetu koncertuje doma i v zahraničí.

"Písně Nerez a stejně tak její vlastní sólovou tvorbu jsem poslouchal vždycky moc rád a vnímal ji už od dětství. Pocházím totiž z Telče, kde byli Nerez a posléze i Zuzana Navarová častými hosty na folkových prázdninách! S rodiči jsme si tehdy nenechali ujít žádný z jejich koncertů. Věřím, že se na mém hudebním vkusu velmi pozitivně podepsali i oni. Když jsme v roce 2009 připomínali společně se Zdeňkem Vřešťálem, Vítkem Sázavským, Marií Rottrovou nebo bratry Ebeny její nedožitou padesátku v Praze pod velkým hudebním šapitó, zazpíval jsem si její nádhernou píseň Samba v dešti. Je neuvěřitelné, že už to je deset let" dodává hudebník Jan Smigmator. 

A pokud nosíte stejné příjmení, často se vám stane, že vás lidé osloví i jejím jménem, protože jim okamžitě naskočí právě Zuzana Navarová. Úžasná zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, skromná žena, všestranná muzikantka a statečná bojovnice se zákeřnou nemocí. Nemocí, která jí nedovolila dál rozdávat radost lidem prostřednictvím hudby.

 

Romana Navarová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!