Zřícenina hradu Radyně se dál rozpadá. Zřítila se část východní věže

3. 11. 2017 ZPRÁVY: VĚŽ HRADU RADYNĚ MÁ V SOBĚ TŘÍMETROVOU TRHLINU
3. 11. 2017 ZPRÁVY: VĚŽ HRADU RADYNĚ MÁ V SOBĚ TŘÍMETROVOU TRHLINU

reklama

Plzeňská dominanta, zřícenina hradu Radyně se dál rozpadá. Zřítila se část východní věže. Třímetrová trhlina je sice provizorně opravená, ale nikdo nemůže zaručit, že nezačnou padat další kameny.

Město Starý Plzenec, které o hrad pečuje, si pozvalo na Radyni statika. Podle něj za vše mohou obyčejné povětrností podmínky. Věž, ve které je teď zhruba třímetrová díra, má totiž vícevrstvé stěny. Právě vnější vrstva se stářím rozpadla. První praskliny se na této věži podle vedení města objevily už začátkem září a pak se zdivo rozpadlo až do této podoby.

„My jsme se spojili i s horolezcem, který vlastně umí opravovat i tyhle ty památky, takže vlastně byla nanesena speciální omítka hydrofobní, která vlastně uzavře ten stávající stav a zabrání tomu dalšímu padání těch kamenů vlastně přes zimu,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima místostarosta Starého Plzence Václav Vajshajtl.

Hrad zůstává pro návštěvníky otevřené, nebezpečné místo je zapáskováno

I přesto, že věž prošla rukama restaurátora, není pod ní zatím úplně bezpečno. „Určitě ho kontrolujeme každý den. Je to velice nebezpečné, protože i přesto, že je to zajištěno, tak nikde není psáno, že dokavad nebude provedena celková oprava, nemůže nějaký kámen vypadnout,“ upřesnil Vajshajtl.

I přesto, že generální opravy se hrad dočká až na jaře příštího roku, pro návštěvníky zůstává stále otevřený. Zapáskovaná je pouze část pod věží. „Už tady ten hrad stojí dost dlouho a myslím, že i hodně peněz tam bylo investováno, takže zřejmě vyšší moc tam zasáhla a zřejmě něco takovýhleho se stalo,“ řekl jeden z návštěvníků hradu.

Plánovanou rekonstrukci věže, která původně sloužila jako hladomorna, musí ještě schválit památkáři. „Poslední rekonstrukce Radyně proběhla před 10 lety, takže už na to má trošičku i nárok,“ uzavřela Kristýna Tolarová z návštěvnického centra Radyně. Za posledních patnáct let spolykaly opravy hradu zhruba 14 milionů korun.

reklama

reklama