Zruší poslanci daň z nabytí nemovitosti? Česko by nebylo zdaleka první zemí

Daň z nabytí nemovitosti je u Čechů výrazně neoblíbená. Mnozí, včetně některých politiků, by ji nejradši zrušili s tím, že příliš navyšuje pořizovací ceny nemovitostí a činí je tak nedostupnějšími. V ČR za koupi každé nemovitosti činí čtyři procenta. Jaká je situace v jiných státech?
ilustrační foto
ilustrační foto
archiv TV Prima

reklama

Do roku 2015 daň z převodu nemovitosti hradil prodejce a kupující měl postavení ručitele, tj. musel ji zaplatit, pokud by prodejce svoji povinnost nesplnil. Od roku 2016 však daň z nemovitosti hradí kupující. S výjimkou novostaveb činí 4 %.

V jiných zemích je daň z převodu nemovitosti nižší. Například v Maďarsku se její výše pohybuje mezi 2 až 4 %, v Rakousku je to 3,5 %, v Norsku 2,5 %, ve Slovinsku pak dokonce jen 2 %. V Německu se daň pohybuje od 3,5 do 6,5 % (záleží na jednotlivé spolkové zemi).

Některé země daň z převodu nemovitosti vůbec nemají. Jedná se např. o Dánsko či arabské emiráty Dubaj a Abu Dabí. Jiné státy nemají přímo daň z nabytí nemovitosti, ale poplatky za její získání platí v rámci VAT (Value Added Tax), ekvivalentu daně z přidané hodnoty. Týká se to např. Francie. Na Slovensku jsou příjmy z prodeje nemovitosti daněny daní z příjmu (se sazbami 19 % a 25 %).

Zrušení daně z nemovitosti

Zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti by ulevilo českým rodinám, tvrdí Kovanda

V některých zemích se pak uplatňují obě formy platby, přičemž prodávající platí daň na základě toho, jaký typ nemovitosti si kupuje a jaká je cena dané nemovitosti. Například v Portugalsku za pořízení venkovské nemovitosti platí kupující daň z převodu nemovitosti 5 %, zatímco v případě městských nemovitosti je to 6,5 %.

Dle mezinárodní studie australské účetní firmy UHY Haines Norton má nejvyšší daň z převodu nemovitosti vysoké hodnoty Belgie. Kupující, který si zde chce pořídit nemovitost v hodnotě 1 milionu dolarů (přibližně 23,5 milionu korun), zaplatí 11,3% daň z nabytí nemovitosti. Na druhém konci žebříčku je Rusko a Nový Zéland, kde je nulová daň z nabytí nemovitosti.     

Podle průzkumu agentury IPSOS pro společnost Central Group je pro zrušení daně z nabytí nemovitosti 87,3 % Čechů. Senátoři už podali návrh, který by vedl ke zrušení této daně s tím, že je „nemorální“. Zrušení daně by podle reakcí svých představitelů měla podporovat například TOP 09 nebo ODS. „Je to dlouhodobý program občanských demokratů, zvlášť ve chvíli a v době, kdy prožíváme bytovou krizi… Zrušení daně z nemovitosti by mohla být alespoň dílčí náplast, ulehčení pro lidi, kteří si v současnosti pořizují drahé bydlení,“ myslí si místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Proti se naopak postavil místopředseda Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který návrh senátorů označil za „zběsilý“. „Pokud bychom měli tuto daň z nabytí nemovitosti zrušit a vypadne z příjmu státního rozpočtu 14 miliard, tak je potřeba současně říct, jak těch 14 miliard, které jsou potřeba zase na důchody, na platy učitelů, na platy lékařů, nahradit.“

 

Jan Hron

reklama

reklama