Ztratí kvůli umělé inteligenci práci až polovina lidí? Budoucnost lidských zaměstnanců je nejistá

Přední čínský expert na umělou inteligenci (AI) uvedl pro server Daily Mail, že během patnácti let AI převezme až polovinu současných pracovních míst. Nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci v oblasti telemarketingu, zákaznické podpory nebo pracovníci ve skladech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Kai-Fu Lee, autor bestselleru „AI Supervelmoci: Čína, Silicon Valley a Nový světový řád“, pro britský deník uvedl, že oblast zaměstnanosti čelí obdobné krizi, jaké čelili zemědělci během průmyslové revoluce.

Dojde na restrukturalizaci pracovních míst

„Lidé si nejsou úplně vědomi, jaký vliv bude umělá inteligence mít na jejich pracovní místa,“ řekl Lee, který dříve v regionu vedl společnost Google a má třicet let zkušeností s umělou inteligencí.

Nyní je přesvědčen, že je nezbytné „varovat lidi, že dojde k jejich pracovnímu přemístění a říct jim, jak mohou začít s rekvalifikací“.

AI čelem

Umělá inteligence poprvé přechytračila člověka. Máme se bát?

Na druhou stranu, ačkoliv je podle něj umělá inteligence mocná a adaptabilní, nedokáže naštěstí dělat vše, co dělají lidé. Lee věří, že AI neumí dostatečně kreativně tvořit, konceptualizovat, dělat složité strategické plány nebo komplexní práci vyžadující precizní koordinaci „rukou a zraku“. Problém pro ni také může nastat při řešení neznámých a nestrukturalizovaných procesů.

Klíčem k práci v budoucnosti bude podle čínského experta empatie. O práci se podle něj příliš nemusí bát psychiatři, sociální pracovníci, manželští poradci, zdravotní sestřičky nebo třeba vědci a výzkumníci z oblasti AI. Naopak nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci z oblasti telemarketingu, zákaznické podpory a zaměstnanci skladů.

reklama

reklama