Zubožená zvířata v Polance nad Odrou: Koně jsou bez přístřešku a uvázaní na řetězu

Chov koní pana Prokopa z Polanky zvedá vlnu emocí. Podle něj má k nim alternativní přístup, ochránci zvířat ale nejsou nadšeni a už několik let zkoušejí jak mu koně odebrat. Jenže to není jednoduché. Chování majitele je totiž mnohdy jen na hranici zákona.
18. 2. 2018 ZPRÁVY: KONĚ V POLANCE NAD ODROU JSOU STÁLE BEZ PŘÍSTŘEŠKU A UVÁZANÍ NA ŘETĚZU
18. 2. 2018 ZPRÁVY: KONĚ V POLANCE NAD ODROU JSOU STÁLE BEZ PŘÍSTŘEŠKU A UVÁZANÍ NA ŘETĚZU

reklama

Na místě, kde ještě před měsícem stáli koně uvázáni na řetězu, byste je jen stěží hledali. Podle dobrovolníků je pan Prokop přemístil z dohledu lidí. Jenže koně jsou sice přesunutí, ale i nadále prý zůstávají bez požadovaného přístřešku a uvázáni na řetězu.

„Kůň tohle počasí vydrží venku 24 hodin a nepotřebuje, aby ho každý den ošetřovali, ale potřebuje mít přístřešek, protože když je vytrvalý déšť nebo vytrvale sněží a fouká studený vítr, tak mu vlastně ta srst už nestačí,“ vysvětlila pro Zpravodajství FTV Prima chovatelka koní. „Kůň je hlavně stádové zvíře a potřebuje kontakt s koněm. To že jsou uvázané koně na řetězu a vidí třeba na sebe, jim sice ale úplně nepomáhá,“ dodala.

KVS možná omezí chov

„Nikomu se asi nelíbí, že je kůň někde na řetězu přivázaný. To si myslím, že je asi ten nejzásadnější problém, který samozřejmě vnitřně vadí i mě,“ říká starosta Polanky nad Odrou Pavel Bochna.

Podle našich informací měli ze stáda zmizet dva koně. Dokonce se měl snížit i počet dobytka. Kam ale zvířata zmizela, se nám nepodařilo zjistit.

„Samozřejmě, že se snažíme celou tuto kauzu vyřešit v důsledku tohoto netradičního chovu koní. Jsou takové náznaky, že by mohlo dojít k výrazné redukci počtu chovaných zvířat,“ nastínil ředitel KVS Severin Kaděrka.

Dochází v Polance nad Odrou k týrání koní?

Údajné týrání koní v Polance? Majitel tvrdí, že jde o alternativní chov

Na statku se nám pana Prokopa zastihnout nepodařilo. Místo něj tam byli ale jeho pomocníci, ti mu se zvířaty podle slov pomáhají už 16 let. Starají se o kočky, psy, drůbež a menší dobytek a i podle nich se majitel o svá zvířata příliš nestará.

„Byl tu binec teda hrozný, oni ti psi byli v takovém stavu a žili v takovém prostředí, že to byla katastrofa. Tak já jsem to musel celé přestavět, vyčistit. On nevyčistil kotce, kdybste to viděla, tak nevěříte vlastním očím,“ řekl redaktorce FTV Prima pomocník pana Prokopa.

S majitelem jsme se tak pokoušeli spojit alespoň telefonicky. „Poslouchejte, já někoho seženu, kdo mě zastoupí, a když tak se s ním setkáte a můžete si s ním povykládat. Já už teď jsem čtrnáct dnů veden na psychiatrii,“ uvedl.

Pan Prokop se má se zástupci krajské veterinární stanice setkat na konci února.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!