Zvon s hákovým křížem na kostele zůstane, rozhodli zastupitelé německého městečka

Německé městečko Herxheim si odhlasovalo, že z tamního kostela neodstraní kontroverzní zvon z období nacistické vlády. Na něm je vyobrazený hákový kříž doplněný slovy „Vše pro vlast – Adolf Hitler“. Podle zastupitelů totiž zvon připomíná temnou minulost Německa. Někteří obyvatelé se ale obávají, že by se do obce mohli začít sjíždět neonacisté.
Kontroverzní zvon zůstane na svém místě
Youtube/tagesschau

reklama

Bronzový zvon zaujímá své místo na protestantském kostele Svatého Jakuba už od roku 1934 a obyvatele Herxheimu rozděluje na dvě skupiny. Zatímco jedni ho považují za součást historie městečka, druzí by ho nejraději z kostelní věže hned sundali. A právě o dalším osudu 240kilového zvonu včera rozhodovali místní zastupitelé.

Ti nakonec v poměru 10:3 rozhodli, že zvon zůstane na svém místě. Většina zastupitelů podle agentury AFP argumentuje tím, že pozůstatek z nacistické éry představuje podnět ke smíření se s historií a také varování před násilím a bezprávím.

Německá vesnice Alwine

Kupec získal v aukci za pár milionů východoněmeckou vesnici i s 20 důchodci. Zastaví její pozvolný pád?

O městečku na jihozápadě Německa, které má jen něco málo přes 700 obyvatel, přitom až do nedávna téměř nikdo nevěděl. Do povědomí veřejnosti se Herxheim dostal až poté, co si na zvon veřejně postěžoval bývalý varhaník kostela. Do té doby „Hitlerův zvon“ odbíjel každou čtvrthodinu. Právě kvůli medializaci teď mají někteří místní strach, že se se jejich městečko stane kvůli kontroverznímu zvonu cílem skupin neonacistů.

Kauza už dříve stála místo bývalého starostu, který rezignoval poté, co byl obviněn z toho, že kromě zvonu hájí také nacistickou historii Německa.

reklama

reklama