Zvýšení platů učitelů a policistů? Vnímáme to jako první krok, míní odborníci

peníze
peníze
archit FTV Prima

reklama

Vláda v pondělí rozhodla o zvýšení platů nejen zaměstnanců ve veřejné správě, ale také členů bezpečnostních sborů, ke kterým patří i policisté, a učitelům. Experti to vítají, ale zároveň upozorňují, že ho vnímají jako první krok. Například podle předsedy Unie školských asociací ČR Jiřího Zajíčka je nutné zvýšit prestiž učitelského povolání. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek upozornil, že například mladí příslušníci jen těžko seženou odpovídající bydlení pro mladé rodiny.

„Navýšení platů o 15% tarifu vítáme, i když jsme požadovali 15% mzdových prostředků. Důležité ale je, že to vnímáme jen jako první krok,“ uvedl pro Primazpravy.cz předseda Unie školských asociací ČR Jiří Zajíček. Momentálně představuje toto navýšení v absolutních číslech částku v rozmezí 3320 až 4780 korun.

Podle něj ale není finanční stránka věci jedinou překážkou. Problém vidí i v nízké prestiži učitelského povolání s čímž souhlasí i ředitelé. „Je ale nutné si uvědomit, že jakýkoli pokrok je přímo spojen s kvalitním vzděláním. A k tomu potřebujeme kvalitní a motivované učitele. A nejde jen o platy, ale o společenskou prestiž povolání,“ vysvětlil Zajíček.

Problém je i v nízké prestiži učitelského povolání

„Věkový průměr sboru máme docela nízký, ale noví se nehrnou. Není to o penězích, spíše o společenské prestiži a o současné společnosti,“ informoval ředitel Základní školy Nehvizdy Luboš Rýdlo, podle kterého by situaci zlepšilo řešení, aby učitel požíval ochranný statut veřejného činitele. Toto postavení mají například soudci, vojáci či soudní exekutoři. „Pokud bude škola místem, kde si může veřejnost beztrestně léčit své mindráky, peníze nic nevyřeší,“ upřesnil.

Nárůst mzdy zaznamenají i policisté. Od listopadu dostanou přidáno deset procent, což znamená nárůst v hrubém příjmu od 1860 korun u začínajících policistů až do 4545 korun u těch, kteří mají praxi delší než 33 let. „Pro příslušníky bezpečnostních sborů je to konečně skutečné navýšení služebních příjmů, protože všechny dosavadní úpravy platů byly jen postupným a nedostačujícím dorovnáním negativních dopadů restrikcí z let 2010 a 2011,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

Nárůst mzdy nevyřeší všechny problémy ani u policie

Nicméně podle něj nevyřeší všechny problémy. „Považuji za nutné, aby se nová vládní garnitura zamyslela na systémem odměňování příslušníků bezpečnostních sborů, tedy aby byly dostatečně zaplaceni příslušníci nastupující a sloužící v přímém výkonu služby, ať už vykonávají službu v uniformě nebo v občanském oděvu,“ informoval Štěpánek.

Vedle dostatečného služebního příjmu dle jeho míněná nutné zajistit i dalšími nástroje, které zajistí bezpečnostním sborů konkurenceschopnost na trhu práce, jako je například zavedení příspěvku na stravování nebo na bydlení. „Mladí příslušníci kupříkladu jen těžko seženou odpovídající bydlení pro mladé rodiny, nebo je pro ně velmi nákladné,“ uzavřel Štěpánek s tím, že by uvítal i zavedení příspěvku na stravování.

 

Autor: Daniela Soukalová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!