Úraz kvůli nemoci, o které nevíte? Pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistku

Pokud zatajíte zdravotní potíže při sjednávání smlouvy a víte o nich, pak při likvidaci pojistky peníze zřejmě nedostanete. Ale co když o nemoci nemá zatím nikdo ani tušení a přesto zaviní úraz či jiné komplikace, při kterých odškodnění normálně dostat musíte? Může pojišťovna odmítnout plnit?
Úrazové pojištění a osteoporóza
Úrazové pojištění a osteoporóza
thinkstock.com

reklama

Ve většině případů následné odškodnění úrazu probíhá ke spokojenosti toho, kdo se zranil a následně obrátil na pojišťovnu, aby mu vyplatila odpovídající pojistné plnění. (U pojišťovny lze mimo jiné nárokovat i dva roky starý úraz.) Nicméně, není to pravidlem. Například jedna naše čtenářka se obrátila na odborníky Prima Rádce s vážným dotazem. Stal se jí úraz zad. Jenže bohužel při operaci páteře lékaři zjistili, že má osteoporózu. A tím nastaly, kromě zdravotních komplikací, i potíže s pojišťovnou, která odmítla úraz kvůli tomu zaplatit. Má tato žena šanci získat nějaké odškodnění, i když pojišťovně svou nemoc nezatajila při sjednávání pojistky (nevěděla o ní až do onoho úrazu)?

Dotaz: Platím si pojistku už dva roky, měla jsem úraz na zádech, operovali mi 3. a 4. obratel a zjistili mi, že mám osteoporózu. To jsem předtím nevěděla. Podala jsem žádost o vyplacení pojistné události a odepsali mi, že nemám nárok na pojistku, protože mám osteoporózu. O tom jsem ale před pojištěním nevěděla. Prosím o radu, zda mám na vyplacení pojistky nějaký nárok a zda byl postup správný? Děkuji.

Odpověď: K jistější odpovědi by bylo třeba znát podrobnější informace k danému případu – zejména co se přesně stalo a jak byla nastavená smlouva. Velmi záleží z jakého připojištění se uplatňovalo plnění.

1) Pokud z připojištění pracovní neschopnosti (z důvodu úrazu nebo nemoci), tak tam by to mělo být v pořádku a měli by plnit. Pokud jste se tedy s tímto problémem neléčila před počátkem pojištění a pojišťovně tuto informaci nezatajila při vstupu do pojištění.

Některé úrazy může pojišťovna odmítnout proplatit

3 situace, kdy nemusíte dostat za úraz ani korunu (i když pojistku platíte)

2) Pokud jste měla úrazové připojištění – denní odškodné úrazem, či trvalé následky úrazu, pak velmi záleží, jak se daný úraz stal. Pokud by se prokázalo, že úraz jako takový měl příčinnou souvislost s daným problémem, pak by pojišťovna měla plnit. Pokud ale příčinou byla nemoc – tedy osteoporóza (oslabení kostí) a na základě tohoto oslabení kostí došlo ke zlomenině, pak to z úrazového připojištění nebude likvidní, protože nebyla splněna definice úrazu. Příčina problému byla nemocenská.

Existuje řešení?

Jedinou šanci vidím v tom, pokud by se prokázalo, že se stal takový úraz, který by zapříčinil podobný úraz i na zdravé kosti (například kdyby vám na nohu spadl velmi těžký předmět a kost by rozdrtil - zdravou končetinu, i tu postiženou osteoporózou). Pak si teoreticky dovedu představit plnění. V opačném případě postupovala pojišťovna pravděpodobně správně. Záleží také na přesných pojistných podmínkách a typu produktu, ale například jeden typ smlouvy u Vaší pojišťovny z roku 2013 to takto má…

Siluety rodiny

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

NEPŘEHLÉDNĚTE: V případě zájmu o sjednání či kontrolu životního/úrazového pojištění pro vás či vaše děti kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou nastavit pojistku přesně podle vašich potřeb. Máte-li jakýkoliv dotaz, můžete se ptát i v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

 

Na finanční otázky v naší poradně odpovídá Zbyněk Laisek.

Zbyněk Laisek - odborník Prima Rádce Foto:

PhDr. Zbyněk Laisek,  M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.


Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!