Syřan, který v Chemnitzu ubodal Němce, půjde do vězení na 9,5 roku

Ve čtvrtek odpoledne zazněl dlouho očekávaný rozsudek nad čtyřiadvacetiletým syrským migrantem, který čelil obžalobě ze zabití pětatřicetiletého Němce v Saské Kamenici. Soud ho nakonec poslal do vězení na 9,5 roku. Tragédie, která se stala na konci loňského srpna, spustila ve městě vlnu protimigrantských demonstrací, kterých se zúčastnily tisíce lidí.
Demonstrace v Saské Kamenici
Demonstrace v Saské Kamenici
FTV Prima

reklama

Prokurátoři ve vysoce sledovaném případu vinili Syřana Alaa Sheikhiho spolu s dalším mužem, který je však stále na svobodě, z ubodání pětatřicetiletého Němce Daniela Hilliga. Obžaloba žádala pro Sheikhiho deset let. Soudce nakonec požadavkům státního zastupitelství téměř zcela vyhověl.

Kvůli bezpečnosti a veřejnému zájmu v Drážďanech

Soud probíhal v Drážďanech, a to jak z bezpečnostních důvodů, tak z důvodu toho, co soud nazval jako „mimořádně vysoký veřejný zájem“.

Tragický konflikt se odehrál v časných hodinách 26. srpna minulého roku. Podle obžaloby se Hillig, truhlář s kubánskými kořeny, dostal do konfliktu s 22letým Iráčanem Farhadem A. Oba cizinci měli následně Hilliga a dalšího muže pobodat. Hillg na následky zranění zemřel, druhý muž utrpěl těžká zranění, ale přežil.

Syřan, který do Německa přišel v roce 2015 v rámci masivní migrační vlny, byl zadržen několik hodin po incidentu, stejně jako Iráčan, který byl nicméně později propuštěn pro nedostatek důkazů.

Obžalovaný celou dobu svoji vinu popíral. Na noži, který se po útoku našel, se žádné stopy jeho DNA neobjevily. Prokuratura tak do značné míry obžalobu stavěla na výpovědi jednoho svědka, který uvedl. že Syřana viděl, jak směrem k oběti dělá pohyby odpovídající bití nebo bodání. Během procesu ale svou výpověď pozměnil.

Obhajoba tak poukazovala na nedostatek důkazů a požadovala, aby byl Syřan zproštěn obžaloby, propuštěn a odškodněn za téměř rok strávený ve vyšetřovací vazbě. 

Smrt Němce vyústila v pochody a demonstrace

Informace o Hillgově smrti se loni během pár hodin rozšířila po sociálních sítích a vyústila v několik protestních pochodů a demonstrací proti migrantům a uprchlíkům. Protestů se ve městě zúčastnily tisíce lidí a musely na ně dohlížet německé pořádkové síly. Mezi demonstrujícími byli podle německých médií rovněž fotbaloví hooligans nebo pravicoví extremisté. Objevili se také zástupci německých protimigračních stan AfD a Pegida. Během protestů pak podle německých médií došlo i k napadání přistěhovalců, novinářů a škody hlásila i jedna židovská restaurace.

Jedna z demonstrací v Saské Kamenici: 

Kauza měla dopad na šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maasena. Ten kromě kritiky německé migrační politiky zpochybnil tamější videozáznamy, které měly ukazovat útok na cizince. Uvedl, že záznamy nemusejí být pravé. Své tvrzení ale nedoložil žádnými důkazy a vedení vládní koalice SPD a CDU/CSU se později dohodlo na jeho odvolání.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!