Chcete pořídit byt na investici? S těmito riziky je třeba počítat

Nákup nemovitostí je jednou ze zajímavých možností, jak zhodnotit peníze...
Byt jako investice
Byt jako investice
pixabay.com

reklama

Chcete investovat peníze, abyste je nejen ochránili před inflací, ale také něco vydělali? Jednou z možností je nákup bytu, který budete pronajímat. Investování do nemovitosti má ale svá pravidla. Počínaje tím, jaký byt na pronájem vůbec kupovat, v které lokalitě, jak ho na pronájem připravit, jak hledat vhodného nájemníka, a konče právními aspekty nájemního vztahu, péče o nájemce nebo pojištění nemovitosti a zdanění pronájmu. 

Mezi výhody investování do nemovitostí patří rozhodně fakt, že můžete mít větší či menší "pasivní příjem" či úsporu ze svých aktuálních plateb. A po splacení případného úvěru bude nemovitost vaše, můžete ji i nadále pronajímat nebo prodat a opět generovat příjem. Lze říci, že z ekonomického hlediska je vidina pravidelného příjmu z pronájmu nemovitostí (či generování úspor) více či méně reálná, o to víc z dlouhodobého hlediska. Nicméně je třeba této investici věnovat určitý čas a energii. A podstoupit riziko. Ostatně jako u každého typu investování. Co tedy může vaši investici v podobě nemovitosti ohrozit?

Lokalita v budoucnu

Pokud jde o lokalitu, výhodnou se aktuálně zdá zejména Praha. Přestože ceny nemovitostí jsou v současné době na vysoké úrovni a pokud jde o vlastní bydlení, spíš se vyplatí s jejich nákupem počkat, nákup bytu v hlavním městě (pokud není příliš daleko od centra) je podle finančních odborníků na žebříčku zajímavých investic. Nicméně, i dobré místo teď se může časem zhoršit. Vybuduje se v blízkosti obchvat, zprovozní hlučný bar, postaví obchodní centrum. To vše se může negativně promítnout do výše nájmu, který jste schopni z bytu získat.

Znehodnocení majetku

Kvalitní byt může také znehodnotit neschopné společenství vlastníků, problémy mohou nastat i s nájemníky. Opět v tomto případě budete zřejmě nuceni nájem snížit.

Nejistota v případě hypotéky

A v případě pořízení bytu na hypotéku přicházejí další nevýhody, jako je nejistý vývoj úrokových sazeb z dlouhodobého hlediska a problémy se splácením úvěru, pokud nastanou komplikace s nájemníky.

SVĚT: Jak se mění investice nejbohatších
SVĚT: Jak se mění investice nejbohatších

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama