Dárek, který se vám nehodí, můžete dát i na charitu. O jaké věci je největší zájem?

Co s dárkem, který se nehodí?

VELKÉ ZPRÁVY: Dárky, které se vám nehodí, lze dát na charitu

Dary pro charitu si navíc můžete odečíst z daně...

Pokud se vám pod stromečkem sešly například dva stejné dárky nebo se dárce netrefil přesně do vašeho vkusu, můžete se pokusit zboží buď vrátit v obchodě nebo udělat dobrý skutek a darovat ho na charitu. Je také možné, že Ježíšek přinesl více nových věcí, které nahradily ve skříni či policích starší, ale stále slušné kousky. I takové použité věci z vaší domácnosti mohou ještě udělat radost někomu jinému. Pokud se rozhodnete něco darovat, je vhodné nejprve kontaktovat vybranou organizaci a potvrdit si, že skutečně vaše dary najdou v danou chvíli využití. Nicméně tyto následující věci pracovníci, respektive klienti charity, obvykle ocení vždy a nejvíce:

1. Oblečení

Nejčastějším a velmi cenným darem, které charity po Vánocích přijímají, je oblečení. „Teď momentálně nejvíc potřebujeme pánské svrchní oblečení, zimní bundy, boty, ponožky, spodní prádlo,“ říká například mluvčí Armády spásy Přemysl Kramerius v úvodním videorozhovoru Jana Marvana.

2. Ložní prádlo

Podle webu Charity české republiky lze nosit i další textilní výrobky, jako jsou například prostěradla, povlečení či ručníky.

3. Kosmetika a drogerie

Charitativní organizace přijímají s vděčností i kosmetiku či úklidové prostředky, které putují často do azylových domů, kde nacházejí útočiště zejména matky s dětmi a ženy v tíživé životní situaci – například oběti domácího násilí.

4. Hračky

A právě proto, že „klienty“ charitativních organizací jsou i děti, lze nosit i funkční nepoškozené hračky, a to zejména různé didaktické hry.

5. Knihy

Vhodným materiálním darem mohou být i knihy. Podle zkušeností pracovníků charity, například v azylových domech ženy uvítají spíše lehčí literaturu v podobně červené knihovny. Uplatnění najdou i dětské knížky.

6. Elektronika

Pod stromečkem řada lidí často rozbalí i novou elektroniku - například mobilní telefon nebo nový počítač. Ty staré, které už nesplňují vaše požadavky, ale jsou stále funkční, pak lze také věnovat - třeba organizacím, které pečují o seniory. Ti se díky tomu mohou učit pracovat například s internetem.

Dar jako odčitatelná položka

Dary různým charitativním organizacím si lze navíc odečíst z daně. V případě fyzických osob, včetně zaměstnanců, musí jít o dary, jejichž úhrnná hodnota ve zdaňovacím období přesáhne dvě procenta ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 korun. Celkem lze odečíst nejvýše patnáct procent ze základu daně.

Na poskytnuté dary vám konkrétní nezisková organizace vystaví potvrzení, ve kterém v případě materiálního daru vyčíslí jeho hodnotu. Doklad pak přiložíte k daňovému přiznání za kalendářní rok, ve kterém jste dary poskytli (odevzdává se do 31. března), respektive donesete vaší mzdové účetní, pokud jste zaměstnáni (termín je do poloviny února). Poskytnuté dary se sčítají, můžete tedy mít více potvrzení.

>> Darovali jste nebo dostali pod stromeček něco, co po pár dnech přestalo plnit svůj účel nebo bylo vadné, ale účtenka už je dávno v koši? Nezoufejte, i za takové situace můžete dárek reklamovat. Jak na to? To se dozvíte ve videu:

Ivana Kropáčková

Tagy: