Nemocných chřipkou přibývá. Jaký režim by měli pacienti podle odborníků dodržovat?

O plošné epidemii se zatím mluvit nedá, v některých regionech už ale podle lékařů nastala. Počet nemocných týden od týdne stále roste...
20. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA OPAVSKU JE O 30 % VÍC PACIENTŮ S RESPIRAČNÍMI ONEMOCNĚNÍMI A CHŘIPKOU
20. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA OPAVSKU JE O 30 % VÍC PACIENTŮ S RESPIRAČNÍMI ONEMOCNĚNÍMI A CHŘIPKOU

Pacientů s chřipkou přibývá. Na některých školách byly už vyhlášeny i chřipkové prázdniny. Například v Plzni, Mníšku pod Brdy či na Opavsku (viz úvodní reportáž ze začátku týdne). Právě u dětí ve věku od 6 do 14 let je podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidován nejvyšší nárůst nemocnosti. Spolu se seniory a chronicky nemocnými lidmi jsou děti navíc nejohroženější skupinou, pokud jde o možné komplikace. Jak ještě doplnil ve své zprávě SZÚ, nemoci od začátku sezóny podlehlo už osm lidí. Klinicky závažných případů bylo zatím čtyřicet.

Chřipka může být nebezpečná

Virus chřipky dokáže být velmi zákeřný. Nemoc provází velká a dlouhotrvající únava, bolest hlavy, kloubů, svalů a často vysoká horečka. V 95 procentech případů chybí rýma, velmi často i bolest v krku. Na rozdíl od nachlazení, které se rozvíjí postupně, přichází chřipka náhle. „Onemocnění trvá obvykle 4 – 7 dní u nekomplikovaných případů a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, chřipkové onemocnění se často komplikuje zánětem plic nebo zánětem srdečního svalu, které mohou ohrožovat život pacienta. U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních,“ uvádí SZÚ. Jaký režim zdravotníci doporučují během onemocnění chřipkou dodržovat?

Klid na lůžku

Odpočinek je při nemoci velmi důležitý a chřipka striktní klid na lůžku opravdu vyžaduje. A podle lékaře Igora Karena nemocnému ve většině případů ani nic jiného nezbývá. "Chřipku většinou pacient nepřechází, protože toho není schopen," konstatuje praktik.

Navíc když nemocný zůstane v posteli a v klidu domova, nenakazí ostatní. V rámci domácnosti je také vhodná izolace, je-li to jen trochu možné. „Infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila už dříve hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Dostatek tekutin

Zásadní je dostatečný příjem tekutin. Vhodná je obyčejná vlažná voda, potřebné látky účinné v boji proti chřipce mohou tělu dodat i čaje. Zejména šípkový či lipový.

Vhodné potraviny

Strava by měla být lehká a dobře stravitelná. Nezapomeňte na ovoce a zeleninu. Pokud jde o konkrétní potraviny, které mohou při chřipce pomoci zlepšit zdravotní stav, je vhodné sáhnout po cibuli či česneku (ty pomohou i při obyčejném nachlazení). Účinná může být i červená řepa, ze které lze připravit léčivý sirup. „Řepu nakrájíme na malé kostičky a prosypeme moučkovým cukrem. Po několika hodinách pustí řepa léčivou šťávu, které užíváme jednu lžíci několikrát denně,“ radí výživová poradkyně Jarmila Mandžuková v článku o vhodných potravinách při nemocech v zimním období. Pomoci může podle některých zdrojů i zvýšená konzumace banánů či křenu, který obsahuje značné množství vitamínu C a má působit jako přírodní antibiotikum.

>> Rozhovor s praktikem: Chřipka versus nachlazení. Jaké jsou rozdíly?

Chřipka: praktický lékař Igor Karen
Chřipka: praktický lékař Igor Karen

Hygiena

Dbejte na hygienu rukou. „Často si myjte ruce mýdlem a vodou, zvláště po kašli a kýchání,“ doporučuje Zbyněk Boublík z pražské hygienické stanice s tím, že právě přikrývání úst je základním návykem, pokud jde o snahu nešířit nemoc na ostatní. Použité kapesníky je vhodné okamžitě vyhodit do odpadkového koše.

Užití volně prodejných léků konzultujte 

Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu. Lékárníci každoročně upozorňují na to, že neuvážená kombinace léčiv či jejich nadměrné užití může mít až katastrofální následky. „Pacienti, kteří při chřipce či nachlazení spoléhají na samoléčbu, by měli výběr vhodných léčivých přípravků konzultovat se svým lékárníkem, který je seznámí s dostupnými přípravky a pomůže jim vybrat ten nejvhodnější. A upozorní je také na správné dávkování či nevhodnou kombinaci s jinými léky, které pacient užívá. Nabídka přípravků v lékárnách je poměrně široká - pro snížení horečky je vhodné použít léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, oblíbené jsou zejména léčivé přípravky ve formě horkých nápojů. Je však důležité poslechnout rady lékárníka a dodržovat stanovené dávkování,“ upozoril prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Kontaktujte svého lékaře

O onemocnění můžete telefonicky informovat svého lékaře, při zhoršení či jakýchkoliv pochybnostech volejte vždy. Váš doktor vám může doporučit další režimová opatření v závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu.

 

Ivana Kropáčková

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama