Druhý pilíř: Své peníze na účtech penzijních společností nechaly tisíce lidí. Co teď?

Pokud jste mezi těmi, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do druhého důchodového pilíře, měli jste dnes poslední možnost se rozhodnout, jak s naspořenými penězi naložíte. Do druhého pilíře, který platil pouze dva roky, se přitom zapojilo 85 tisíc lidí. (Jeho princip spočíval v tom, že zatímco ve třetím pilíři stát lidem přispívá státním příspěvkem, ve druhém pilíři si lidé rovnou brali tři procenta z odvodu ze svého povinného sociálního připojištění, která se jim připisovala na jejich účet. A k nim přidávali svou vlastní spořící částku.) Jenže zhruba 15 procent z účastníků druhého pilíře, tedy přibližně 13 tisíc lidí, do dnešního dne neřekla, jak má jejich penzijní společnost s uspořenými penězi naložit. Přitom podle odhadů si každý člověk zapojený do tohoto pilíře stihl za ony dva roky naspořit v průměru 40 tisíc korun.
>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
Patříte i vy mezi tyto opozdilce? O své peníze samozřejmě nepřijdete. Jen teď budete muset absolovat zdlouhavější cestu, než se k nim dostanete. A pak se rozhodnete, jak s nimi naložíte. Co tedy vaše úspory teď čeká?
Co s penězi, které jste naspořili ve druhém pilíři, uděláte, je už pak na nás. Podle některých údajů tři čtvrtiny klientů zrušeného pilíře dávají přednost tomu, že peníze využijí pro svoje potřeby. Před tím ale někteří finanční odborníci varují. "Doporučujeme část peněz uložit zpět do třetího pilíře, tzn. do penzijního připojištění, protože tyto produkty jsou podpořené státním příspěvkem a daňovou úlevou," radí investiční analytik Aleš Tůma.
Vyberete-li peníze pro svou potřebu, budete mít v budoucnu také o něco nižší důchod - maximálně o stokoruny měsíčně. Pokud totiž peníze nevrátíte zpět do důchodového systému, nebude vám období druhého pilíře zahrnuto do výpočtu důchodu. Jednoduše řečeno, jako byste po tu dobu na důchod vůbec neplatili. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete státní příspěvek vrátit, resp. ho doplatit. "Od 1. 1. 2017 mohou oznámit Správě sociálního zabezpečení, že chtějí doplatit to, o co platili méně v průběhu své účasti v druhém pilíři na sociálním pojištění," říká k tomu advokát Stanislav Holeš.
Lidé do druhého pilíře poslali celkem skoro 3,5 miliardy korun. I když stát mohl být při jeho nastavení velkorysejší, většina z těch, kteří se do něj přihlásili, vydělala. Státu totiž nenechala ona tři procenta, která by u něj tak jako tak skončila. A mnozí z těchto lidí jsou pravděpodobně i účastníci třetího pilíře, takže přitom inkasovali i státní příspěvek. Získali tak dvojitou podporu od státu.
Pokud jde o možnosti ukládání peněz do třetího pilíře, v současné době lze uzavírat smlouvy v tzv. doplňkovém penzijním spoření, které nahradilo původní penzijní připojištění. „Rozdíl mezi starým penzijním připojištěním, takzvanými transformovanými fondy, a doplňkovým penzijním spořením je v tom, že zatímco staré fondy hrají na jistotu, garantují, že se nepropadnou do záporného výnosu, fondy v doplňkovém penzijním spoření nulu negarantují a nabízejí několik investičních strategií, tedy i příslib zajímavého výnosu,“ vysvětluje odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. Na to slyší mnoho lidí, protože si uvědomují, že spoření na penzi prostřednictvím penzijních fondů je dlouhodobé. Tedy mají šanci při agresivnější investiční strategii na jeho začátku „vydělat“ více peněz, než kdyby se drželi garantované nuly zhodnocení. A tyto peníze pak ve správnou chvíli „vložit“ do konzervativní investiční strategie, která jim je zachová. Volba doplňkového penzijního spoření se už ale nevyplatí lidem, kteří mají těsně před penzí. Nicméně každý, kdo bude spořit na penzi ještě třeba sedm a více let, by o ní měl uvažovat.
DOPORUČUJEME: Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY – Zprávy.