Otec u porodu? Poplatky proplácí pojišťovny, podle soudu se ale účtovat nemají

Některé porodnice si za účast na porodním sále účtují někdy i víc než 1 000 korun. Podle Ústavního soudu má ale otec vždy právo být u porodu a platit za to nic nemusí...
Otec u porodu může být velmi důležitý...
Otec u porodu může být velmi důležitý...
thinkstock.com

reklama

Za samotnou přítomnost otců u porodu nemohou nemocnice vybírat jakékoliv poplatky. Ty přicházejí v úvahu maximálně jen v případě, kdy nemocnice nastávajícímu tatínkovi poskytne určitý nadstandart. To je úterní zásadní verdikt Ústavního soudu, který tak rozhodnul ve sporu muže s chomutovskou porodnicí. Za přítomnost otce u porodu se přitom u nás začalo platit v 90. letech. Přesto poslední dobou nemocnice v Česku postupně poplatek ruší, hlavně kvůli tlaku rodiček a jejich partnerů. Stále tu ale zůstávají zhruba tři desítky porodnic, kde matka za doprovod na sál musí zaplatit. Někde se částky vyšplhají až na 1 500 korun.

Siluety rodiny

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

Kolik se kde platí?

Například v pražské Nemocnici Na Bulovce - ať už tatínek, nebo jiný doprovod - zaplatí za přítomnost u porodu přesně 1 000 korun. "Právo otce, nebo jiné osoby, býti u porodu, samozřejmě zpoplatněno není, je zdarma. Zpoplatněny jsou ovšem náklady s tou přítomností spojené. Tzn. edukace ze strany sester, porodních asistentek i lékařů, režijní náklady," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek redaktorce Zpráv FTV Prima Kristýně Vedralové. Tím je myšleno například připravené lůžko pro doprovod pro případ možného kolapsu. Dále pak užití wc, nebo možnost dobití telefonu. Nemocnice si také účtují za zdravotnický materiál. Tedy za čistý oděv, jednorázové návleky na obuv, čepici či roušku.

Grafika - Porody poplatky Foto: Poplatky za účast otce u porodu v některých nemocnicích, Foto: Zprávy FTV Prima

Je to přežitek...

Ministerstvo zdravotnictví takové poplatky považuje za přežitek. "Já se domnívám, že maximum možného, co mohou jednotlivé porodnice chtít, je úhrada skutečných nákladů navíc, které s tím mají. A to si myslím, že je v řádu desetikorun, nebo do sta korun. Neumím si představit reálné náklady ve výši 1 000 korun," říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček /ČSSD/. Díky rozhodnutí Ústavního soudu je možné, že nemocnice, které si poplatky ještě účtují, je brzy minimálně sníží.

Kolik bude mít naspořeno, až bude plnoletá?

Zhodnocení peněz pro děti: Stavební spoření, nebo fondy?

Pomoci mohou pojišťovny

Na poplatek za doprovod u porodu přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Většinou v rámci porodního balíčku. Pět stovek dá svým pojištěncům napříkad VZP či ČPZP, pokud si o proplacení zažádají. 800 korun pak přispěje ZPMV. Podrobný přehled v následující tabulce:

Grafika - Porody pojišťovny Foto: Příspěvky pojišťoven na účast otce u porodu, Foto: Zprávy FTV Prima

Proč to všechno soud řešil?

Ústavní soudci řešili spor mezi mužem, který v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později ale na provozovatele nemocnice kvůli tomu podal žalobu. Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila jako svůj přiměřený zisk. Zbytek, tedy 400 korun, nemocnice vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek, přezutí a nebo také instruktáž. Jenže podle Ústavního soudu má otec vždy právo být u porodu a platit za to nic nemusí. Pokud jde o jakýsi nadstandart, tedy třeba jednorázový oblek, občerstvení nebo instruktáž, pak nemocnice musí jasně doložit, kolik to bude stát a zjistit, jestli má otec o tyto služby vůbec zájem.

Rodiny s dětmi by měly mít víc peněz

(Nejen) lepší podmínky pro rodiče. Daňové změny pro rok 2016

"Co se nám hlavně nelíbilo? Tak v první řadě určitá nemravnost v tom postupu, že se ve spěchu jede do porodnice a maminka pokračuje na ten porodní sál, zatímco tatínek v některých případech je dokonce odeslán do bankomatu, ať si jde vybrat peníze," řekl reportérovi Zpráv FTV Prima Michalu Janotkovi advokát stěžovatele Martin Cypris. Podle soudce Ústavního soudu Jaromíra Jirsy nesmí být platba pro otce odrazující. "Nesmí být vybírána předem tím způsobem, že její nezaplacení povede k odepření zákonného práva na účast u porodu," řekl Jirsa. Nicméně advokát nemocnice Daniel Volák nesouhlasí a je přesvědčen, že spor verdiktem neskončil. "Budeme pokračovat v dokazování, zda ta částka byla přiměřená a oprávněná," řekl.

Co všechno se řeší jinak, když tělo trápí ekzém?

Vy, vaše děti a atopický ekzém: PŘEHLED, co (ne)jíst, oblékat i nabídka pojišťoven

Jak je to v jiných Evropských zemích?

Ústavní soud se také podivoval nad tím, že otcové v našich nemocnicích za účast u porodu vůbec platí. Nechal si totiž zpracovat podrobnou analýzu a zjistil, že za přítomnost u porodu se platí v podstatě jen u nás a na Slovensku, v žádné jiné Evropské zemi se za to platit nemusí. Dokonce třeba ve Velké Británii se hradí přítomnost otce ze zdravotního pojištění a třeba i v Polsku vyplývá právo na účast u porodu ze zákona a nepodléhá žádným platbám. My jsme tak prý skutečně v tomto unikátní.

Ve spolupráci s reportéry Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama