Počet případů poškození plic v souvislosti s užíváním e-cigaret v USA přibývá, zemřelo dalších pět lidí

V USA přibývá počet případů onemocnění plic ve spojení s kouřením e-cigaret. Ještě nedávno bylo hlášeno 530 případů, teď už je to 805 napříč 46 státy USA. Zvýšil se i počet úmrtí, ze 7 na 13. Příčina je stále neznámá.
Počet případů poškození plic v souvislosti s užíváním e-cigaret v USA přibývá, zemřelo dalších 5 lidí
Počet případů poškození plic v souvislosti s užíváním e-cigaret v USA přibývá, zemřelo dalších 5 lidí
foto: pixabay.com

reklama

Na konci června se ve Spojených státech amerických objevily první hlášené případy pacientů, kteří měli poškozené plíce. Všichni užívali e-cigarety nebo vapovací zařízení.

Postupem času se objevila i první úmrtí, ještě minulý týden to bylo sedm lidí, od té doby přibylo dalších pět případů, informuje CNN.

Vzhledem k situaci v USA vydalo varující zprávu i české Ministerstvo zdravotnictví. I když v ČR zatím k žádným podobným případům nedošlo, ministerstvo doporučuje řídit se pokyny americké zdravotnické organizace.

 

ilustrační foto

E-cigarety v USA zabíjí. Dbejte na doporučení Američanů, hlásí české ministerstvo zdravotnictví

 

Konkrétní příčina těchto případů není známa, všichni pacienti ale užívali e-cigarety nebo vapovací zařízení. Podle amerického Centra pro kontrolu prevenci nemocí (CDC) většina z nich užívala e-cigaretové výrobky obsahující THC.

To ale podle odbornice z Centra pro závislé na tabáku na vině není. Velké množství pacientů přiznalo užívání výrobků obsahující THC i nikotin, někteří pouze nikotin.

Americké zdravotnické organizace pokračují ve vyšetřování.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!