„Řekli mu o znásilněných ženách a dívkách?“ Zeman svými výroky pobouřil kosovské politiky

Výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které během své návštěvy Srbska pronesl na adresu Kosova, nezůstaly bez mezinárodní odezvy. Zatímco srbský prezident Zemana častoval jedním superlativem za druhým, od kosovských politiků a amerického diplomata schytal český prezident tvrdou kritiku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman
AP

reklama

Miloš Zeman na sebe upoutal pozornost politiků i médií už při svém úterním příletu do Bělehradu. Svému srbskému protějšku Aleksandaru Vučićovi během uvítání řekl, že „má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo“. Na středeční tiskové konferenci pak český prezident uvedl, že chce s českými ústavními činiteli probrat možnosti odvolání českého uznání nezávislosti Kosova a jeho vůdce označil za „válečné zločince“.

Zatímco srbský prezident Aleksandar Vučić nazval Zemana „přítelem srbského lidu“ (psali jsme zde), v Kosovu se český prezident přílišných sympatií logicky nedočkal.

„Prezidente Zemane, řekl vám Vučić během těch jednání alespoň jednou o zločinech, kterých se Srbsko dopustilo v Kosovu? Řekl vám o těch více než 20 tisících znásilněných žen a dívek, statisících vypálených domech, více než milionu uprchlíků, genocidě spáchané Srbskem v Kosovu?“ napsal kosovský vicepremiér a ministr zahraničních věcí Behgjet Pacolli.

Pacolli pak poděkoval za podporu českému ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi. „Česká republika, přítel a silný partner Kosova. Naše vztahy se budou posouvat jen vpřed a naše přátelství se stane silnějším,“ doplnil bývalý kosovský prezident.

K Zemanovým výrokům se vyjádřil také bývalý kosovský ministr zahraničí Petrit Selimi. „Prázdné řeči, jak to sám nazval český ministr zahraničí. Nevím, proč bychom měli plýtvat časem na výroky osoby, která má jen reprezentativní funkci a je známa pro své nereprezentativní a skandální výroky.“

Kosovo v reakci na Zemanova prohlášení odvolalo účast na dnešním pražském jednání lídrů zemí visegrádské čtyřky na vládní úrovni. Na jednání ho zastoupí chargé d'affaires velvyslanectví v Praze.

Kritiku sklidil Zeman také od amerického politika Dana Baera. „Tohle může být destabilizující. Spojené státy by mu (Zemanovi) měly soukromě říct, jaké to bude mít následky, jestli to udělá.“ Bývalý americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě tak reagoval na Zemanova slova o možném odvolání uznání kosovské nezávislosti ze strany ČR.

Výroků českého prezidenta si pochopitelně všímají i zahraniční média. Zpráva o záměrech Miloše Zemana proběhla v nějaké formě prakticky všemi srbskými médii. Například stanice B92 zkoumala v souvislosti se Zemanovými výroky reakce dalších českých politiků, včetně ministra zahraničí Petříčka nebo předsedy Senátu Kubery.

Server Balkan Insight zase připomíná Zemanovu kontroverzní minulost. „Zeman je dobře známý pro své populistické a antimuslimské výroky. V roce 2016 prohlásil, že integrace muslimů v Evropě není možná. Většina Kosovanů jsou muslimové,“ píše se v závěru článku.

Miloš Zeman v Srbsku

Zeman chce, aby ČR přestala uznávat nezávislost Kosova. Podle právníků nemá šanci uspět

Českému prezidentu se věnovala také ruská média. Například server stanice Russia Today informuje, že pokud by Zemanův záměr vyšel, stala by se ČR prvním členem EU a NATO, který by uznání nezávislosti Kosova odvolal. RT dále připomíná, že to nebyl zdaleka první kontroverzní Zemanův výrok a připomíná jeho postoje k migrační krizi nebo prohlášení vůči Ukrajině, kterou Zeman nazval „mafiánským státem“.

O Zemanově návštěvě Srbska dále informovala například média ze Slovenska, Německa, Polska, Rumunska nebo USA.

Rumunský server G4: Diplomatický skandál po prohlášení českého prezidenta: „Kosovo je stát vedený válečnými zločinci“
Autor: G4/printscreen Rumunský server G4: Diplomatický skandál po prohlášení českého prezidenta: „Kosovo je stát vedený válečnými zločinci“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!