Velmoci se trumfují v dokonalosti nových zbraní. Nová zpráva: Rusko podalo kompromisní návrh

Psali jsme, že ruská vláda vyčlenila ze svého rozpočtu peníze, které budou použity na ještě větší vyzbrojení ruské armády a zesílenou obranu Ruska v reakci na americké odstoupení od smlouvy INF.
hypersonický dron ISON foto company Ison
hypersonický dron ISON foto company Ison

reklama

Před třemi dny poskytl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rozhovor pro server Euronews, ve kterém obvinil Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí jiných evropských zemí a také se vyjádřil vůči Rusku, že si NATO „nepřeje, aby začaly nové závody ve zbrojení a budeme se snažit přesvědčit Rusko, aby smlouvu INF plnilo“. Možnou reakci NATO na kroky Ruska a půlroční lhůtu na domluvu k INF dále Stoltenberg vysvětlil: „Naší odpovědí budou obranná opatření a budeme promýšlet nejen vojenskou strategii, ale i možnosti v oblasti kontroly zbrojení.“

Ostrá reakce Kremlu nenechala na sebe dlouho čekat a z ruských médií se dá vyčíst, že se situace přiostřuje. Nejdříve to bylo prohlášení ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, že Rusko během dvou let vyvine pozemní verzi námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr a novou pozemní verzi nadzvukové rakety (viz ZDE). Následovala odpověď USA, kterou ruská média okamžitě citovala a jednalo se o prohlášení Andrey Thomsonové, tajemnice výboru pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost ministerstva zahraničí, že americké ministerstvo obrany může dát příkaz k vývoji zbraní, které jsou smlouvou INF zakázány (viz).

Kola zbrojení roztočená

Následoval další odvetný výstřel z ruské strany v podobě článků o nových zbraních, které dosud nebyly ještě zmiňovány. Ředitel známého zbrojařského koncernu Kalašnikov Vladimir Dmitrijev se pochlubil, že ruská armáda dostane do výzbroje novou verzi bojového robota Uran – 9. Výroba první série robota je podle jeho slov dokončená s tím, že Uran – 9 byl již vyzkoušen na bojištích v Sýrii. Robot je vybaven protitankovými raketami, automatickým kanonem 2A72 i dalšími zbraněmi.

Stejně tak nedávno přinesla ruská média obrázky a popis bezpilotního bombardéru nazvaného „Lovec“ (Ochotnik), který má konkurovat americkému bezpilotnímu letadlu X-47B. Náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko koncem prosince minulého roku uvedl, že ruské letadlo šesté generace bude pro armádu k dispozici letos na jaře. Jde o letadlo těžké 20 tun, plně automatizované, řízené počítačem a letící rychlostí tisíc kilometrů za hodinu. Podle leteckých expertů se jedná o takzvaného zabijáka amerických fantomů F-22 a F-35. Letadlo bylo v lednu zachyceno na jednom letišti a popsáno impozantní „křídlo“, které se podobá čínskému bojovému letadlu "stealth" J-20.  Současně ruská média píší o jiném bojovém letadlu SU-57, které podle popisu dokáže při letu komunikovat a vyměňovat data s bezpilotním „Lovcem“. SU-57 by mělo působit jako řídící stanoviště pro bezpilotní letouny. Generální ředitel ruské letecké korporace Sergej Korotkov v médiích vychvaloval schopnosti ruských dronů, které mohou letět ve skupině a jejichž bojové akce mohou být koordinovány prostřednictvím zabezpečeného spojení. Ruská bezpilotní letadla se vyrábí v několika závodech a nikoli pouze ve známé letecké firmě Suchoj. Příkladem je kazaňská společnost Simov, která zkonstruovala dron Altius – 0, který je odpovědí na americký RQ-4 Global Hawk.

Největší ruskou chloubou je ale kosmický dron od společnosti ISON, který má být vyroben podle licenčního projektu Roskosmosu (více zde). Dron má svůj vlastní motor, v počáteční fázi jej vynese letadlo M-55 a na zem se bude vracet pomocí padáku. Dron je určen nejen jako nosič nákladu, ale i lidské posádky a není projektován jako bojové letadlo. Má létat ve výšce 160 kilometrů, ale může dosahovat výšky až 500 km a pohybuje se rychlostí až sedmi machů (což přes 8 tis. km/h.). Životnost dronu se pohybuje kolem padesáti misí a v roce 2023 bude provedeno pět zkušebních letů. 

Američané nelení

Že USA roztočila kola svých zbrojovek si všimli Číňané, kteří se svými raketami vadí USA snad ještě více než Rusové. Čínská média se nejvíce zabývají americkým „superkanónem“ s dosahem tisíc mil (kolem 1600 km), který by měl být kladivem na čínské rakety a lodě. Dělo by podle popisu mohlo být umístěno v oblasti Jihočínského moře a odtamtud zaměřovat čínské pozice. Podle tajemníka pro armádu amerického ministerstva obrany Marka Espera je „supegunn“ určený k proražení čínského obranného valu a otevření cesty pro americkou námořní pěchotu. Esper považuje za výhodu, že „superdělo“ může být umístěno v bezpečné vzdálenosti mimo dosah, a to třeba na Filipínách nebo ve východní oblasti Jihočínského moře, například na základnách Subi Reef a Fiery Cross Reef. Jak pokročily technologie, tak rozdíl mezi raketou s dlouhým doletem a raketou s dosahem 1000 mil je natolik nevýznamný, že je považována za raketu středního doletu, čímž porušuje smlouvu INF. To je důvod, proč USA nazývají zbraň kanónem. Podle Číňanů by „superdělo“ mohlo být jen skrytým vývojem balistické střely rakety typu DF-26, schopné zaměřit se na pohybující se plavidla a zároveň se vyhnout smlouvě INF. Je to vážná hrozba pro čínské námořnictvo.

A Čína? Disponuje raketou DF-26, která má údajně dosah 4.500 kilometrů a může zasáhnout americké námořní základny na ostrově Guam v západním Pacifiku. Čínští letečtí konstruktéři stejně jako ruští mají na stole nákresy nových bojových letadel.

Rusko podalo návrh na řešení smlouvy INF

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko prostudovalo americký návrh na odstoupení od smlouvy INF (likvidace raket středního a krátkého doletu) a rozhodně popírá, že by ruská strana tuto smlouvu porušovala. Uvedl, že Rusko podává návrh na kroky, které by měly být podniknuty před půlroční výpovědní lhůtou, aby smlouva INF zůstala v platnosti.  Aby smlouva zůstala platná, měly by Podle Konaševa  USA zlikvidovat univerzální odpalovací zařízení MK 41, která se nachází na pevnině pro odpalování střel „tomahawk“, které jsou svou charakteristikou blízké balistickým pozemním raketám středního a krátkého doletu. Stejně tak by podle ruského návrhu mělo dojít k likvidaci bezpilotních letadel, která se podle svých možností dají charakterizovat jako křížové střely pozemního určení.

Americký vojenský přidělenec v Moskvě byl pozván na ruské ministerstvo obrany, aby mu byla nóta obsahující návrh předána.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!