Chřipková epidemie: Návyky, které vám pomohou snížit riziko nakažení

V Česku propukla plošná epidemie chřipky. Kraje hlásí více než 1 100 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Hygienici zaznamenali nárůst už ve všech věkových skupinách...
31. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: V ČESKU VYPUKLA CHŘIPKOVÁ EPIDEMI
31. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: V ČESKU VYPUKLA CHŘIPKOVÁ EPIDEMI

reklama

Virus chřipky dokáže být velmi zákeřný. Nemoc provází velká a dlouhotrvající únava, bolest hlavy, kloubů, svalů a často vysoká horečka. Odborníci varují nemocné, aby chorobu nepodceňovali a v klidu ji doma vyleželi. Tím podpoří rekonvalescenci a zároveň eliminují možnost dalšího přenosu. „Infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila už dříve hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Přenos je snadný

Inkubační doba může být podle lékařů několik hodin až pět dní, obvykle ale jeden až dva dny. K přenosu chřipky dochází především kapénkovou infekcí – když nemocný kašle, kýchá nebo jen mluví. „Vstupní branou infekce je výstelka nosohltanu a výjimečně i oční spojivky, což dokládá občasný záchyt viru i ve výtěrech ze spojivkového vaku,“ uvádní ministerstvo zdravotnictví na svém webu s tím, že je možné se nakazit i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného. To se týká zejména rukou, klik, držadel v MHD, hraček či použítých kapesníků. Chřipkový virus má totiž schopnost vydržet aktivní i po určitou dobu mimo hostitelský organizmus. Na rukách sice podle informací Státního zdravotního ústavu vydrží “jen“ pět minut, na věcech typu držadel v hromadné dopravě až několik hodin.

Jak snížit riziko nakažení?

Nejúčinnější prevencí je podle lékařů očkování. Ne každý ale očkován je a v době, kdy epidemie už propukla, se podání vakcíny nedoporučuje. Pokud chcete snížit riziko nákazy na minimum, zásadní je podle lékařů dodržovat během epidemie chřipky následující:

1. Myjte si důkladně ruce

V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění je důležté pečlivě dbát na hygienu rukou. „Mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění,“ uvádí Státní zdravotní ústav na webu. Myjte si je vždy před jídlem, ale i po příchodu z nákupu nebo po cestě v MHD. Pokud nemáte vodu a mýdlo k dispozici, noste s sebou desinfekční gel na ruce na alkoholové bázi, dodává SZÚ.

>> Rozhovor s praktikem: Chřipka versus nachlazení. Jaké jsou rozdíly?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Chřipka: praktický lékař Igor Karen

2. Nemněte si oči, nesahejte na obličej

Zkuste si nesahat na obličej, neměte si oči. Zejména pokud nemáte umyté ruce. Tím snížíte riziko přenosu viru prostřednictví rukou z kontaminovaných předmětů.

3. Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí

Pokud to jde, vyhýbejte se veřejným místům, kde se vyskytuje velké množství lidí.

4. Omezte osobní kontakt

Podle informací na webu Krajské hygienické stanice na Vysočině byste se také v době chřipkové epidemie neměli zdravit podáváním ruky či líbáním. „Omezte osobní kontakt s druhými lidmi, je-li to alespoň trochu možné, snažte se udržovat odstup od druhých osob cca jeden metr (zvláště máte-li podezření, že jsou nemocní),“ radí ještě hygienici.

5. Větrejte

Místnosti, ve kterých pobýváte spolu s ostatními lidmi, je vhodné průběžně větrat.

6. Zvyšujte odolnost organizmu

Je vhodné (a to nejen kvůli chřipce) zvyšovat individuální odolnost organizmu správnou životosprávou. Ta podle lékařů ze SZÚ spočívá v konzumaci pestré stravy, zvýšeném přísunu přirozených vitamínů v ovoci a zelenině, otužování, kvalitním spánku i pravidlených procházkách na čerstvém vzduchu.

 

 

Ivana Kropáčková; s využitím Khsjih.cz/prevence-chripky.php, Szu.cz/tema/prevence/prevence-chripky-obecna-preventivni-hygienicka-opatreni

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!