10 Top českých pohádek: Které příběhy nás po generace stále chytají za srdce?

Na věku nezáleží, kvalitní pohádkou nepohrdne čas od času snad nikdo. Podívejte se na redakční výběr deseti nejoblíbenějších českých a československých pohádek, které si vždy rádi pustíme. Mnohé z nich ani letos nechybí v televizním programu. Užijte si nejen Vánoce 2019 s kvalitními českými a československými pohádkami.
Nejlepší české pohádky
Nejlepší české pohádky
Filmové studio Barrandov/DEFA

reklama

Na našem území již vznikl nespočet opravdu kvalitních pohádek, které nám pomohou zapomenout na každodenní starosti a vykouzlí úsměv, kterého není nikdy dost. Dobrý příběh je základem úspěšné pohádky a my Češi máme štěstí, že se nám v téhle oblasti opravdu daří.

Každá rodina má nejspíš svůj vlastní žebříček nejoblíbenějších českých a československých pohádek. Porovnejte ho s tím naším a těšte se na svátky s televizí Prima i s jejím bohatým filmovým archivem iPrima.cz.

Zkraťte si čekání na svátky a Štědrý den s naším bohatým pohádkovým obsahem online na iPrima.cz:

1. Tři oříšky pro popelku (1973)

Pohádková klasika Václava Vorlíčka nesmí chybět o žádných Vánocích. Českoněmecká Popelka si slávu užívá i za hranicemi, například ve Skandinávii se stala velmi oblíbenou. Díky geniálnímu režisérovi, krásné Libuši Šafránkové, hodnému princi Pavlovi Trávníčkovi a perfektnímu skladateli Karlovi Svobodovi vznikl počin, který již dlouhých čtyřicet let baví celé rodiny. I tak je stále řada zajímavostí, které jste o pohádce Tři oříšky pro Popelku možná nevěděli.

Tři oříšky pro popelku
Autor: Filmové studio Barrandov / DEFA Tři oříšky pro popelku

PROSTUDUJTE SI CELÝ VÁNOČNÍ TELEVIZNÍ PROGRAM FTV PRIMA AŽ DO KONCE ROKU 2019

2. O krtkovi (1957–2011)

Kreslený krteček se svojí partou kamarádů rozdává radost dětem i dospělým již 63 let. Prvně se divákům představil hned v nejlépe hodnoceném díle Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Patálie s kalhotami s kapsami je zajímavá především proto, že je to jediný mluvený díl s krtečkem vůbec. Otcem nejoblíbenější české postavičky je Zdeněk Miler, geniální autor a výtvarník. Původního krtečka můžeme sledovat ve 49 dílech. Nejnovější jsou pak příběhy Krtka a pandy, kde hlavní hrdina dokonce mluví. Přehrajte si dětský seriál Krtek a panda online.

O krtkovi
Autor: Krátký film Praha O krtkovi

3. Šíleně smutná princezna (1968)

Šíleně smutná princezna je ve skutečnosti šíleně zábavná pohádka s perfektním hereckým i pěveckým obsazením. Muzikálová pohádka ukazuje, že domluvený svazek nemusí být pro mladé zas takovou tragédií, jak se zpočátku může zdát. Hrané pohádce bude v roce 2020 už 52 let, vůbec na to ale nevypadá, milujeme ji a líbí se nám pořád stejně. Podívejte se na Šíleně smutnou princeznu 28. prosince od 20.15 na Primě.

Šíleně smutná princezna
Autor: Filmové studio Barrandov 1968 Šíleně smutná princezna

4. Princ a Večernice (1978)

Tři princezny, jedna krásná Večernice, čtyři urození muži a také jedno roztomilé zlo – každý mladý divák si zákonitě najde v pohádce svou oblíbenou postavu, které fandí – tenhle filmový tah musel vyjít. Filmové triky jsou z dnešního pohledu spíše úsměvné, zato nasazení a napětí nepolevuje. Alespoň jednou do roka se na tuto pohádku od Václava Vorlíčka rádi podíváme. Letos nepropásněte Prince a Večernici v neděli 29. prosince od 20.15 na Primě.

Princ a večernice
Autor: Filmové Studio Barrandov 1978 Princ a večernice

5. S čerty nejsou žerty (1984)

Nezapomenutelné hlášky a několik nenapravitelných rebelů přináší klasika všech klasik S čerty nejsou žerty, kterou jsme odvysílali 26. prosince od 20.15 na Primě a nyní si jí můžete celou přehrát ONLINE. Jaroslav Uhlíř má kouzlo napsat písně, které si zpíváme i ve snech, své kreativní role se na výbornou ujal i při točení tohoto pohádkového snímku. Vladimír Dlouhý nám zase dokazuje, že být čestný a odhodlaný muž se vyplácí, a princezna Adélka jen tuto skutečnost podtrhuje.

S čerty nejsou žerty
Autor: Filmové studio Barrandov S čerty nejsou žerty

6. Ať žijí duchové (1977)

Takhle to dopadne, když se děti stanou roztomilými aktivisty nesouhlasící s přeměnou hradu na zemědělský objekt. Opět je k tomu hudebně doprovází geniální Jaroslav Uhlíř, statný rytíř v podání Jiřího Sováka, jeho dcera Leontýnka, která se díky lásce k Jendovi stane člověkem, a nechybějí ani pracovití trpaslíci.

Ať žijí duchové!
Autor: Filmové studio Barrandov Ať žijí duchové!

7. Byl jednou jeden král… (1954)

Zlato je hodně důležité, ale když má člověk málo osolené jídlo, dokáže to zkazit den. Tenhle spor bychom my rozhodně řešit nechtěli, ale rádi se podíváme, když ho má řešit král, Já I. Ostatně, soudit své tři dcery Drahomíru, Zpěvanku a Marušku musí být pekelný oříšek. Naštěstí se najdou pánové, kteří strhanému královi s holkami pomohou.

Byl jednou jeden král
Autor: Ceskoslovensky statni film Byl jednou jeden král

8. Pyšná princezna (1952)

Někdy stačí jen dvě barvy – černá a bílá – a vznikne jedna z nejlepších pohádek všech dob. První filmová československá pohádka se stala zároveň jednou z nejlepších a neoblíbenějších pohádek u nás. Dnes už byste možná neřekli, že ve své době vyvolala pohádka Pyšná princezna skandál, který neměl obdoby

Náprava velmi pyšné bohaté holky a maskovaného krále funguje i po mnoha letech. 

Pyšnou princeznu si nyní můžete přehrát celou online v archivu na iPrima.cz 

Pyšná Princezna
Autor: Ceskoslovensky statni film Pyšná Princezna

9. Anděl Páně 2 (2016)

Sláva a obdiv nepatří jen stařičkým pohádkám Československa. Jasným důkazem tomu je talent režiséra Jiřího Stracha, který umí vykouzlit inteligentní humor bavící malé, ale i velké diváky. Líbí se nám herecké obsazení, chytlavé písničky i samotný příběh s kouzelným jablkem.

10. Sedmero krkavců (2015)

A naši top desítku uzavírá pohádka Sedmero krkavců (právě k přehrání online na iPrima.cz)  s Klárou Issovou, která jakožto mladá emancipovaná žena musí zachránit své dva bratry v nesnázích. V pohádce nechybí napětí, síla, vytrvalost, ale i opravdová láska, bez které by to rozhodně nikdy nešlo. 

Sedmero krkavců
Autor: Bohemia MP Sedmero krkavců

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama