Co Vás pálí? Doba plastová!

Žijeme v době plastové. Naše planeta je jimi doslova zamořena. Vědci zjistili, že je jíme, dýcháme i pijeme. Můžeme se jich nějak zbavit? To se dozvíte v novém díle CO VÁS PÁLÍ.
Co Vás pálí

reklama

Nejde jen o plasty, jaké běžně známe. To, na co přišli čeští vědci, se týká plastů běžným okem neviditelných. Dostávají se i přes běžné filtry. Tedy i do kohoutkové vody. „Zjistili jsme, že se vyskytují jak v té surové vodě, tak v té upravené. Rozpadem plastových částic, druhá cesta je prostřednictvím kosmetických přípravků, do který se dávají mikroplasty cíleně. A třetí cesta, že se tam uvolňují z našich domácností. Při praní prádla, které je do velké míry tvořeno plastovými vlákny,” říká Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.

Chcete vodu bez plastů? Balená voda vás rozhodně nezachrání. „Zahraniční studie potvrdily obsah mikroplastů v některých balených vodách v řádu tisíců částic,” míní Pivokonský.

Jediný způsob, jak se mikroplastům vyhnout, je použití speciálního filtračního zařízení. Ultrafiltraci používají v jediné české úpravně vody v Karlových Varech. „Plně propouští minerály, takže nedochází k demineralizaci vody, ale je tam bariéra pro bakteriologické znečištění,” tvrdí Zdeněk Frček, Technický náměstek VODÁRNY A KANALIZACE KARLOVY VARY, A.S.

Ani to ale nepomůže, pokud jíte a dýcháte. Mikroplasty jsou prostě všude, i ve vzduchu. A stejně jako se hromadí v mořích a na skládkách, mohou se hromadit i v našich tělech. Například ryby a ptáci jsou jich už plné a ukládají se i v jejich tkáních.

„Plasty se nerozpadají jako běžné materiály na vodu a CO2 a je po problému. Tady ne. Tady se degradují na menší a menší částečky a když jsou dostatečně malé na to, aby začaly migrovat tím životním prostředím, tak oni migrovat začnou,“ prozradil Martin Pivokonský.

Přesto prý zatím není důvod k panice, říká Státní zdravotní ústav. Znamená to snad, že se nemáme čeho obávat? 

reklama

reklama