REPORTÁŽ: Přísnější pravidla snižují šanci na hypotéku. Je třeba zvýšit příjmy i finanční rezervu

Bydlení se stává pro mladé rodiny nedostupné. Na hypotéky nedosáhnou kvůli přísným pravidlům a nájmy jsou často vyšší než hypotéky. Nejhorší je situace ve velkých městech.
4. 9. 2017 ZPRÁVY: NÁJEMNÉ BYDLENÍ JE DRAŽŠÍ NEŽ HYPOTÉKY
4. 9. 2017 ZPRÁVY: NÁJEMNÉ BYDLENÍ JE DRAŽŠÍ NEŽ HYPOTÉKY

reklama

S novou, přísnější legislativou, má řada lidí problém získat hypotéku. Banky už teď povinně vyžadují po kupujících minimálně deset procent z kupní ceny. Navíc se zvyšují nároky na příjem žadatelů o hypotéku.

Je třeba zvýšit příjmy

To vede mnohdy k tomu, že si žadatelé uměle navyšují příjmy a pravidla se snaží obcházet. Podle finančních poradců to není rozumné. Je lepší začít jinak finančně hospodařit. "Je potřeba se smířit na nějaký čas s nájemním bydlením, ale ten cíl držet. Navýšit příjmy, zvýšit rezervy, udělat úspory, a pak to třeba zkusit znova," radí poradce Jan Harbáček. 

Nájem dražší než hypotéka

Našetřit si při bydlení v nájmu může být ale náročné. Nájem u stejného bytu totiž snadno může být ještě vyšší než teoretická spátka hypotéky. Problém je s realitní bublinou, která ne a ne prasknout. Ceny nemovitostí jsou přehnaně vysoké především kvůli tomu, že je jich málo a zájemců je naopak mnoho. Ti, kdo nevědí, co s penězi, kupují byty jako investici do budoucna. "Potom je samozřejmě pronajímají a protože situace je k tomu příznivá, tak to způsobuje i růst nájmů," říká sekretář Asociace realitních makléřů Jan Borůvka. 

Podrobnosti v reportáži Daniela Janocha. Ten natáčel s mladou rodinou, která hledá bydlení v Praze...

reklama

www.porovnej24.cz

reklama